eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / FinanseJak udokumentować skup odzieży używanej?


2015-02-03 19:18 autor: perelka_sklep

6 302 odsłon

Jak udokumentować skup odzieży używanej?

Witam,

mam sklep z odzieżą używaną, zawsze brałam towar z hurtowni, gdzie otrzymywałam fakturę. Teraz chcę skupować odzież używaną od ludzi z domów.

Proszę mi podpowiedzieć, jak mogę udokumentować zakupiony towar od ludzi? Słyszałam, że może to być umowa lub dowód wewnętrzny, ale nic to mi nie mowi. Co powinna zawierać taka umowa lub taki dowód wewnętrzny?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-02-03 23:22 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

    Ni tak dfo końca jest to prawda .Obowiązujące przepisy nie przewidują możliwości sporządzenia tzw. dowodów wewnętrznych na udokumentowanie nabycia odzieży używanej przeznaczonej do jej dalszej odsprzedaży.Skoro nabywa Pani odzież w celu jej odsprzedaży,to  nabywa tym samym od ludności "odpady poużytkowe, stanowiące su nawerowce wtórne", o których mowa w § 14 ust. 2 pkt 6 ww. rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów >Dokumentem będącym podstawą do ujęcia operacji gospodarczych, w tym zwłaszcza związanych z nabyciem towarów handlowych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów powinna być (co do zasady) faktura bądź rachunek, o których mowa w § 12 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

    Jeżeli jednak zakup na potrzeby działalności gospodarczej dokonywany jest od osób fizycznych, które działalności gospodarczej nie prowadzą, to dokumentami stanowiącymi podstawę wpisu do podatkowej księgi przychodów i rozchodów powinny być umowy sprzedaży, zawierające dane, o których mowa w § 12 ust. 3 pkt 2 ww. rozporządzenia.

    doradca podatkowy, Biuro Rachunkowe Praktyk s.c w lublinie

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2014-08-06 14:18 przez konto usunięte

    Jak księgować koszty w PKPIR?

    Mam własną działalność gospodarczą, rozliczam się na zasadach ogólnych prowadząc PKPiR. Chciałabym się upewnić, jak zaliczyć do kosztów:
    1. Opłaty pocztowe - czy wystarczy mi książka nadawcza z wpisami wszystkich przesyłek pokwitowanych przez pracowników poczty?
    2. Opłacenie składek ZUS, robię przel...

  • NataliaMatysek88

    Dodano 2014-06-11 22:06 przez NataliaMatysek88

    Automaty Vendingowe

    1. Do jakiej grupy środków trwałych zaliczyć automat vendingowy o wartości netto 5900?
    2. Osoba prowadząca działalność gospodarczą, której działalność opiera się na sprzedaży towarów (batony, napoje) w automatach vendingowych.
    Podmiot jest podatnikiem zwolnionym z VAT. Czy do KPiR należy wpisywać dz...

  • Muniaq

    Dodano 2014-06-09 12:46 przez Muniaq

    Faktura za gaz - data wystawienia 12/2013 co robić?

    Witam,
    w styczniu 2014 została zaksięgowana w PKPiR i rejestrze VAT faktura za gaz, która była wystawiona w dniu 14.12.2013. Prowadzę PKPiR metoda kasowa, o ile jeszcze podział na metody cały czas ma zastosowanie.
    Rok 2013 jest już dawno zamknięty, co robić? Czy mogę teraz w maju zrobić dowód wewnęt...

  • zaaba2re

    Dodano 2015-11-19 15:02 przez zaaba2re

    Jak rozliczać sprzedaż nieudokumentowaną a jak udokumentowaną na ryczałcie?

    Witam,prowadzę od niedawna sprzedaż odzieży używanej głównie przez allegro i na targowiskach na ryczałcie. Codziennie wpisuję w zeszyt co i za ile sprzedam, na koniec dnia spisuję dowód wewnętrzny, ile osiągnęłam przychodu, a następnie wpisuję do ewidencji sprzedaży. Ostatnio wystawiłam rachunek na ...

  • maleńkaaa

    Dodano 2015-04-18 16:42 przez maleńkaaa

    Czy mogę zakupić towar przed rozpoczęciem działalności ?

    Rozpoczęłam działalność faktycznie od 17.03.2015 r., od 10.12.2014 był wpis do CEIDG i działalność została zawieszona. W lutym (25,27,28), zakupiłam odzież używaną na rozpoczęcie działalności i faktury mam z datą 25,27,28 lutego, natomiast działalność odwiesiłam z dniem 17.03.2015 r.Czy mogę legalni...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Sztuczna inteligencja (AI) rewolucjonizuje procesy biznesowe, zwłaszcza w obszarze księgowości. Automatyzacja, skrócenie czasu pracy oraz eliminacja błędów to tylko niektóre z korzyści, jakie oferuje AI. Przeanalizujmy, jak wdrożenie AI w ...

Wykonywanie pracy zarobkowej może być realizowane w różnorodnych formach prawnych, takich jak umowa o pracę, umowa cywilnoprawna, kontrakt menedżerski, umowa o pracę nakładczą czy tzw. samozatrudnienie i może być zawarta na różne okresy.

Sprzedajesz stal, złom, sprzęt komputerowy czy do gier, bądź inne podobne towary firmom? Pamiętaj, że jako sprzedawca w wystawianych fakturach nie powinieneś naliczać podatku VAT - ten bowiem rozlicza kupujący. Jak wystawić fakturę na ...

Każdy przedsiębiorca musi spełnić pewne obowiązki formalne, które określają czy jego działalność jest prowadzona zgodnie z przepisami. Generalnie można dokonać ich podziału na związane z opłacaniem podatków i składek ZUS, a także ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania