Witam,
piszę, ponieważ mam problem. Prowadzę sklep. W zeszłym roku tj. w czerwcu albo lipcu sprzedałam towar klientowi. Niestety po roku coś tam zaczęło się z nim dziać i klient złożył reklamację. Ja następnie zgłosiłam tę reklamację do producenta. On zdecydował się zabrać towar od klienta, wystawił mi fakturę korygującą z datą 24.07.2014 r. i zwrócił pieniądze z tytułu tej faktury 2.09.2014 r.
Ja zwróciłam klientowi pieniądze, oczywiście w kwocie jaką mi zapłacił mimo, iż nie posiadał paragonu.
I teraz pojawia się problem, bo nie wiem, jak to zaksięgować w PKPiR. Czytając przepisy dowiedziałam się, że jakiś czas temu można było zaksięgować w dacie otrzymania faktury korygującej. I tak też zrobiłam. Zaksięgowałam z datą 24.07. w kolumnie nr 10 na minus (netto, VAT). Przychód chciałam zaksięgować w kolumnie nr 8 na plus z datą 2.09.2014 r. - tak jak otrzymałam pieniądze.
Miałam sporo spraw na głowie i się nad tym za bardzo nie zastanawiałam, ale w weekend układałam papiery i zaczęłam się zastanawiać, że chyba źle zrobiłam.
Tzn.
Po 1. W czerwcu zeszłego roku nie byłam VAT-owcem (teraz już jestem) i księgowałam zakup wartością brutto, więc jeśli księgowałam w tym roku to nie powinnam księgować tego na minus w wartości netto i zaliczając do VAT-u tylko zminusować wartością brutto?
Po 2. Czy w ogóle powinnam księgować w lipcu 2014 r. korektę zakupu, czy powinnam cofnąć się do zeszłego roku tam dokonując zmian?
Tak czy inaczej, nie wiem co teraz powinnam zrobić? Czy jest sens ruszać zeszły rok, jeśli jest korekta zakupu towaru i zwrot w tej samej wysokości - czyli się zeruje?
No i kolejna sprawa, co z tą fakturą, którą zaksięgowałam w lipcu br.? Jeśli mam zrobić korektę, to w jaki sposób? Usunąć pozycję i przedrukować nadając fakturom nowe numery?
Wiem, że chaotycznie piszę. Przepraszam za to, ale księgowość prowadzę sobie sama. Jak czegoś nie jestem pewna to to konsultuję. Z taką sytuacją spotykam się pierwszy raz, więc najzwyczajniej nie potrafię się w tym odnaleźć i teraz czuję, że namieszałam...
Będę wdzięczna za szybką odpowiedź.
Pozdrawiam,
Gosia
2014-09-23 08:22 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Zdaniem fiskusa w VAT korekty należy ująć niestety wstecz, w roku 2013. Skoro od zakupu VAT nie odliczono, to korygując ten zakup VAT-u także nie należało ruszać.
Nie bardzo rozumiem tę informację i nadawaniu nowych numerów fakturom. Korygujemy sprzedaż detaliczną, gdzie nie było faktury tak? Więc jakim fakturom chce Pani numery zmieniać?
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
2014-09-23 22:00 autor odpowiedzi: Gossia82
Chodziło mi o to, że zaksięgowałam fakturę w lipcu br. z datą 24.7 tak jak wystawiona była faktura korygująca, co już wiem, że było niewłaściwe. I gdybym miała ją po prostu usunąc z kpir, to musiałabym pozmieniać numerację.
Tak czy inaczej pod ostatnią pozycją wyksięgowałam błędnie zaksięgowaną korektę zakupu.
A co do księgowania w zeszłym roku to już się zorientowałam że muszę wprowadzić korektę w kwocie brutto. Następnie pomniejszenie przychodu w miesiącu sprzedaży towaru. A co z otrzymaną przez mnie w dniu 2.9.2014 r.kwotą zwrotu od producenta za zwrócony przez klienta towar?
2014-09-26 07:09 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
W poprzednim poście w pierwszym zdaniu miało nie być "VAT" tylko "PIT" oczywiście.
Sam fakt otrzymania pieniądzy nic tu nie zmienia. Tak jak wyżej, fiskus twierdzi, że korygować należy rok, w którym miało miejsce zdarzenie pierwotne.
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
Dodano 2014-04-28 17:23 przez elka_b1
Witam,
prowadzę działalność gospodarczą, zakupiłam materiał na kwotę 2500 zł w dniu 1 kwietnia, w dniu 3 kwietnia zwróciłam część materiału na kwotę 350 zł i zwrócono mi pieniądze. Fakturę wpisałam do kolumny 10 jako zakup, a korektę, czyli te pieniądze co otrzymałam mam wpisać jako pozostałe przych...
Dodano 2014-03-13 20:22 przez asts1
Witam,
dostałem od spółdzielni mieszkaniowej korekty faktury VAT i jest ich 20. Korekty o niedopłacie - musiałem dopłacić. Czy mogę zrobić zestawienie tych faktur VAT korygujących na komputerze i taką sumę wpisać do KPiR pod jedną pozycją? Czy muszę każdą fakturę wpisywać oddzielnie, co trochę utrud...
Dodano 2014-02-04 16:27 przez sta123
Witam,
mam problem z prawidłowym zaksięgowanie faktury bonusowej. 03.02.2014 otrzymałam fakturę korygującą na otrzymanie bonusa za zakup okien, który był w październiku 2013 r. Bonus jest czysto księgowy, pieniędzy nie otrzymałam, ponieważ wartość bonusa podlega tylko rozliczeniu w formie kompensaty...
Dodano 2013-11-21 12:41 przez konto usunięte
Prowadzę działalność, jestem płatnikiem podatku VAT, rozliczam się wg jednolitej stawki 19%. Otrzymałam fakturę VAT z ORLENU za paliwo i myjnię (do paliwa jest ujęty rabat) tj.
eurosuper 95 netto: 197,93 / VAT 23% 45,52 / brutto: 243,45
rabat -1,84
myjnia netto: 18,69 / VAT 23% 4,30...
Dodano 2013-10-05 13:25 przez konto usunięte
Witam,
gdy znalazłem fakturę VAT zakupu z sierpnia, mogę ja ująć w rejestrze zakupu VAT z września? Czy muszę robić korektę sierpnia złożonej deklaracji VAT-7, rozliczanie miesięczne VAT?
Analogiczne pytanie z PKPiR: czy mogę ująć ten koszt we wrześniu i wpisać ją do PKPiR we wrześniu, czy muszę ją ...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Wysoka inflacja jest odczuwalna w wielu sektorach gospodarki. Nie jest ona obca również podmiotom zajmującym się wynajmem nieruchomości. Wielu wynajmujących próbuje zwiększyć wynagrodzenie za swoje usługi nie tylko na przyszłość, ale ...
Faktura to podstawowy dokument występujący u każdego przedsiębiorcy, ponieważ przy dokonywaniu różnego rodzaju transakcji staje się ona podstawą do tego, aby od kontrahenta egzekwować kwotę za wykonaną usługę bądź towar. Niestety ...
Faktura dokumentująca prognozę zużywanej energii dokumentuje wydatek definitywny, który spełnia definicję kosztu uzyskania przychodu. Podatnik fakturę taką w podatkowej księdze przychodów i rozchodów winien zaksięgować na dzień ...
Dropshipping jest modelem logistycznym stosowanym głównie w branży e-commerce. Obejmuje trzy podmioty, czyli sprzedawcę, klienta oraz dostawcę. W odróżnieniu od tradycyjnego modelu sprzedaży wysyłkowej, dropshipping przenosi procesy ...
2024-05-16 12:20
2024-05-16 12:17