eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / FinanseZadatek w PKPiR


2014-09-17 08:44 autor: konto usunięte

9 647 odsłon

Zadatek w PKPiR

Witam serdecznie,

prowadzę działalność na podstawie PKPiR. Mam pytanie w jaki sposób powinnam ująć w księdze otrzymany od klienta zadatek?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-09-17 09:27 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

    Istotą zadatku jest zabezpieczenie postanowień zawartych między stronami umowy o wykonanie danej usługi/dostawę, a jego mechanizm jest tak skonstruowany, że zabezpiecza obie strony. Samo otrzymanie zadatku nie rodzi skutków w podatku dochodowym.

    Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

    Zatem otrzymany przez Panią zadatek, jako należność na poczet dostawy towarów, która ma nastąpić w przyszłości, nie jest przychodem w momencie jego otrzymania. Dopiero w przypadku niewykonania umowy przez drugą stronę, ma Pani prawo go zatrzymać i wówczas staje się on przychodem podatkowym, który trzeba opodatkować.

    Jeśli jest Pani czynnym podatnikiem VAT wówczas otrzymany zadatek wywołuje obowiązek w podatku VAT. Stosownie do art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania.

    Dlatego powinna Pani wystawić fakturę na otrzymany zadatek (bądź jeśli jest to zadatek od osoby fizycznej - paragon fiskalny). Faktura ta powinna być zaksięgowana wyłącznie do rejestru sprzedaży VAT.

    Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl

    Oceń odpowiedź 0 6

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Na pierwszy rzut okaz rozliczenie usługi faktoringu może wydawać się banalnie proste. Fakturę od firmy faktoringowej wrzucamy w koszty i po sprawie. W rzeczywistości sprawa jest bardziej skomplikowana, a jej rozwiązanie zależy w ...

Koszty podatkowe ujmuje się na podstawie dowodów potwierdzających ich poniesienie. Tymi są m.in. faktury wystawione przez dostawców i towarów i usług. Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca dysponuje jedynie duplikatem takiego dokumentu? Kiedy go ...

Załóżmy, że Pan Piotr co jakiś czas sprzedaje należący do jego majątku prywatnego złom. Nie prowadzi działalności gospodarczej. Czy w takim przypadku sprzedaż ta generuje powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT, który ...

Przedsiębiorcy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą uproszczoną z reguły księgują koszty w dacie wystawienia dokumentu potwierdzającego poniesienie kosztu. Jest to z reguły data wystawienia faktury czy rachunku. Od ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania