Dwa pytania:
1. Trzy miesiące temu ujęłam w księgowości fakturę za sprzęt, która obniżyła koszty na tyle, że nie musiałam zapłacić comiesięcznej zaliczki na podatek dochodowy. Jednakże do chwili obecnej nie otrzymałam tej faktury fizycznie i wygląda na to, że już jej nie dostanę.
W jaki sposób można wybrnąć z tej sytuacji? Czy mogę po prostu usunąć tę fakturę z PKPiR (księgę prowadzę w formie wydruków) i czy nie będzie jakichś sankcji z racji niezapłaconej zaliczki za miesiąc?
2. Kilka miesięcy temu zakładałam nowe konto firmowe, bank gwarantował mi brak opłat. Jak to jednakże bywa - bank nie wywiązał się z umowy i teraz chciałabym jeszcze dodać koszty za prowadzenie rachunku także za zaległe miesiące. Jest to możliwe po tych kilku miesiącach?
W obu wypadkach chodzi o to, na ile duże znaczenie mają comiesięczne zaliczki i czy czasem nie liczy się tylko ostateczny rozrachunek za cały roczny okres rozliczeniowy?
Będę wdzięczna za pomoc.
2014-09-15 06:15 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
2. Koszty opłat księgujemy na podstawie wyciągów bankowych. Można je zaksięgować na bieżąco.
1. Wyofanie faktury (wstecz) spowoduje powstanie zaległości podatkowej w postaci niezapłaconej zaliczki. należy ją uregulować wraz z odsetkami za zwłokę.
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
Dodano 2013-11-08 18:38 przez konto usunięte
Prowadzę działalność na PKPiR. Do tej pory zawsze płatności za wydatki firmy były dokonywane z konta bankowego firmowego, ale w październiku mój mąż się pomylił i zapłacił kilka faktur z mojego konta prywatnego. Czy mogą być z tego jakieś konsekwencje?
Dodano 2014-08-19 12:57 przez Dana10
Mam fakturę od dostawcy z USA. Na opisie jest nauka języka obcego biznesowego (uczę się języka przez internet). Wystawiono ją ze stawką 0%. Czy to traktować jako import usług i wystawić fakturę wewnętrzną?
W Polsce nauka języka jest na stawce zw. więc i tak było by to bez VAT-u. Jestem na PKPiR i VA...
Dodano 2014-07-02 16:07 przez Dorotus
Czy "zapomniane" faktury można wpisywać (i odliczać VAT) do ewidencji VAT i do PKPiR w następnym miesiącu?
Dodano 2014-06-09 12:46 przez Muniaq
Witam,
w styczniu 2014 została zaksięgowana w PKPiR i rejestrze VAT faktura za gaz, która była wystawiona w dniu 14.12.2013. Prowadzę PKPiR metoda kasowa, o ile jeszcze podział na metody cały czas ma zastosowanie.
Rok 2013 jest już dawno zamknięty, co robić? Czy mogę teraz w maju zrobić dowód wewnęt...
Dodano 2014-05-30 11:41 przez Balerinka81
Nasz pracownik był w podóży służbowej w kwietniu i maju. W maju dostałam dopiero od niego rozlicznie kosztów obu podróży. Dostałam również fakturę z usługę hotelową obejmującą łącznie noclegi w kwietniu i maju oraz fakturę za usługę gastronomiczną.
Jak mam to teraz poprawnie rozliczyć? Prowadzę PKPi...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Na pierwszy rzut okaz rozliczenie usługi faktoringu może wydawać się banalnie proste. Fakturę od firmy faktoringowej wrzucamy w koszty i po sprawie. W rzeczywistości sprawa jest bardziej skomplikowana, a jej rozwiązanie zależy w ...
Przedsiębiorca dokonujący sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju musi ją dokumentować każdorazowo fakturą. Nie musi jej zatem ujmować na kasie fiskalnej. Na urządzeniu tym nie ujmuje się też sprzedaży wysyłkowej, która nie podlega w ...
Faktury za media z punktu widzenia podatku od towarów i usług (odmiennie od podatku dochodowego) są rozliczane w sposób szczególny. Część dostawców mediów fakturuje obecnie przyszłe okresy, w tym już rok 2014. Jak takie faktury ująć w ...
Czy wolno nam było zaksięgować w KPiR faktury z lutego w marcu, z powodu zamknięcia już miesiąca księgowego i złożenia deklaracji VAT-7 za luty? Powodem tego było zbyt późne otrzymanie faktury.
2024-05-16 12:20
2024-05-16 12:17