eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / FinanseUsługa projektowa dla niemieckiej firmy - instalacja budowana w Polsce. Faktura z VAT, czy bez?


2014-09-06 14:23 autor: timiyale

2 324 odsłon

Usługa projektowa dla niemieckiej firmy - instalacja budowana w Polsce. Faktura z VAT, czy bez?

Polska firma (s.c.) wykonuje projekt instalacji rurociągowej dla firmy niemieckiej jako jeden z podwykonawców. Instalacje te są potem budowane w różnych częściach świata (np. Chiny, ale też w Polsce). Generalnie podwykonawcy nie zawsze otrzymują informację, gdzie instalacja ma być wybudowana.

Jaką fakturę powinnien taki polski podwykonawca wystawić niemieckiej firmie? Z VAT czy bez? Czy ma znaczenie miejsce budowy instalacji?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-09-08 08:28 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Art. 28e. Miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.


    A więc VAT w tym kraju, w którym znajduje się nieruchomość, której prace dotyczą.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Spawacz

    Dodano 2014-07-16 23:40 przez Spawacz

    Jednoosobowa działalność na ryczałcie a faktura, usługa i materiał

    Witam,
    od jakiegoś czasu nurtuje mnie pewien wątek, a mianowicie: prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (usługi spawalnicze), opodatkowaną w formie ryczałtu, nie jestem VAT owcem.
    Jak powinna zostać wystawiona faktura? Czy cena materiału i cena usługi powinny zostać zsumowane, wtedy na faktu...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-02-25 11:39 przez konto usunięte

    Jak poprawnie wyliczyć VAT od usługi ?

    Jestem VAT-owcem i mogę wystawiać faktury za usługę ze stawką 8%. Jak mam to wszystko wyliczać i uwzględniać na fakturze? Przykładowo, za materiał zapłaciłem 3800 zł ze stawką 23% VAT.
    Moja usługa będzie wyliczona na 6300 zł brutto. Jak należy obliczyć VAT i poprawnie wystawić fakturę dla klienta ze...

  • berencina

    Dodano 2014-01-14 14:54 przez berencina

    Faktura z zerowym VAT dla firmy niemieckiej. Kiedy i jak można ją wystawić?

    Witam!
    mój mąż jako firma podjął współpracę z firmą niemiecką. Jest podwykonawcą. Zbliza sie termin wystawienia faktury. Podobno możemy wystawić zerowy VAT, bo jest na to jakaś ustawa.
    Szukam wszędzie podstaw, aby wpisać, że VAT wynosi zero i nic czorta nie mogę znaleźć. Mogę liczyć na pomoc?
    Będę w...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-12-21 17:53 przez konto usunięte

    Czy będę mógł wystawiać faktury VAT na 8% w 2014 r.?

    Moja firma świadczy usługi montażu stolarki budowlanej oraz sprzedaje stolarkę budowlaną (głównie okna i drzwi). Chciałem zapytać, czy po 31.12.2013 nadal będę mógł wystawiać faktury z 8% stawką VAT, a jeżeli tak, to w jakich przypadkach i czego będę musiał żądać od klienta, żeby być w zgodzie z now...

  • ciekwaskakobieta

    Dodano 2017-02-14 15:53 przez ciekwaskakobieta

    VAT odwrotne obciążenie, a konsekwencje przyjęcia błędnie wystawionej faktury oo

    Jesteśmy firmą budowlaną, mamy podwykonawcę, który sprzedaję nam drzwi, których jest producentem wraz z ich montażem. Wystawił nam fakturę VAT, która opiewa na materiał, czyli drzwi na 23%, a na usługę VAT odwrotne obciążenie (bo tak usługa mieści się w zał. nr 14).
    Czy ta faktura jest prawidłowa? J...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Faktury zaliczkowe i końcowe to najczęściej występujące podtypy faktury w obrocie gospodarczym. Z tego też powodu znajomość elementów i zasad wystawiania tych dokumentów jest esencjonalne dla każdego przedsiębiorstwa, któremu zależy na ...

Faktura to podstawowy dokument występujący u każdego przedsiębiorcy, ponieważ przy dokonywaniu różnego rodzaju transakcji staje się ona podstawą do tego, aby od kontrahenta egzekwować kwotę za wykonaną usługę bądź towar. Niestety ...

Faktura korygująca jest podstawowym dokumentem służącym do prostowania błędów, pomyłek bądź zmian, które wystąpiły w stosunku do sporządzonych faktur. Dokument ten wystawia sprzedawca. Wystawienie faktury korygującej może przy tym ...

Błędy występujące na fakturach należy korygować. W zależności od wagi błędu oraz tego, kto go zauważył, stosownej korekty może dokonać sprzedawca lub nabywca (mimo że to nie on wystawił błędny dokument). Do korygowania błędów ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania