2014-08-21 13:05 autor: zielona_89
2 985 odsłon
Od kilku tygodni prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Przedmiotem działalności są: opieka dzienna nad dziećmi, pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane oraz działalność wspomagająca edukację. Usługi będą skierowane po domów kultury oraz żłobków i będą polegały na prowadzeniu zajęć z dziećmi w wieku żłobkowym oraz przedszkolnym w tych placówkach.
Czy w związku z tym konieczne jest rejestrowanie się jako płatnika VAT? Co powinien zawierać rachunek przekazywany placówkom na koniec miesiąca? Czy może to być zwykły druk akcydensowy (dowód sprzedaży) potwierdzony podpisem i pieczątką firmy? Nie posiadam kasy fiskalnej.
Proszę o odpowiedź.
2014-08-21 17:54 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Rozumiem, że nabywcą usług będzie instytucja, a nie osoba prywatna - w takiej sytuacji kasa fiskalna jest zbędna bez względu na to, co jest przedmiotem czynności.
Co do VAT - bez zagłębiania się w zwolnienia przedmiotowe, na pewno można skorzystać ze zwolnienia podmiotowego (tego do 150 tys. zł).
W zakresie dowodów sprzedaży - no właśnie - dylemat w tym roku - rachunek czy faktura - jeden z nich. Fiskus generalnie twierdzi że faktura, ale czym ta różni się od rachunku (w tym roku faktura nie musi już zawierać określenia "faktura" - istotny jest zakres informacji, a te często mają tez rachunki).
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
2014-08-31 14:44 autor odpowiedzi: Krajowa_Izba_Gospodarcza
Witamy,
Sugerujemy zapoznać się z materiałem dostępnym na stronie
www.vat.pl/podatek-vat-abc-podatku-vat/zwolnienie-z-podatku-7404/
POzdrawiamy
Zespół Centrum Pomocy elektronicznego Punktu Kontaktowego
Dodano 2013-04-25 12:24 przez malgosa
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Rozliczam się na zasadzie ryczałtu i jestem płatnikiem VAT.
Co mogę odliczać od VAT-u i czy muszę co miesiąc składać rozliczenie w skarbówce?
Dodano 2014-01-02 11:29 przez ankaitali
Witam!
Prowadzę jednoosobową firmę, w której uczę języków obcych (kod 85.59a). Prowadzę KPiR na zasadach ogólnych. Do tej pory wystawiałam rachunki za usługę. Jak sytuacja wygląda teraz?
a). Czy od 1 stycznia 2014 muszę wystawiać TYLKO faktury VAT dla zwolnionych z VAT, czy mogę nadal wystawiać rach...
Dodano 2014-09-23 12:51 przez NataliaNatalia
Witam,
rozpoczynam jednoosobową działalność gospodarczą (salon optyczny), planuję wybrać formę opodatkowania na zasadach ogólnych z zastosowaniem jednolitej 19% stawki podatku i prowadzenie KPiR.
Przedmiotem działalności będzie m.in. sprzedaż okularów korekcyjnych, a także prowadzenie gabinetu refra...
Dodano 2015-01-16 11:21 przez puszek
Osoba prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą - usługi budowlane, jest na KRUSIE. Od stycznia zaistniał obowiązek zakupu kasy fiskalnej.Czy mając kasę musi prowadzić jak dotychczas, książkę przychodów? Czy paragon z kasy musi być wydany razem z rachunkiem, fakturą?
Dodano 2014-12-11 10:41 przez konto usunięte
Prowadzę działalność gospodarczą, która jest zwolniona z VAT i kupiłem auto. amortyzowałem go i wykorzystywałem do tej działalności. W międzyczasie zostałem płatnikiem VAT, ale to auto było wykorzystywane jedynie do celów działalności z VAT-u zwolnionej. Chciałbym je teraz sprzedać. Czy mam obowiąze...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Pobieranie przez gminę opłat w postaci daniny publicznej za korzystanie przez firmy z przystanków komunikacyjnych nie jest opodatkowane VAT. Powyższe działanie jest bowiem przejawem wykonywania władztwa publicznego, zaś organ pobierający ...
Fiskus odmówił firmie odliczenia VAT od zakupu towarów i usług związanych z naprawą szkody powstałej z jej winy podczas prowadzonych robót ziemnych, ponieważ uznał, że wydatki te nie są związane z przedmiotem działalności firmy ...
Koszty podatkowe ujmuje się na podstawie dowodów potwierdzających ich poniesienie. Tymi są m.in. faktury wystawione przez dostawców i towarów i usług. Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca dysponuje jedynie duplikatem takiego dokumentu? Kiedy go ...
Oskarżona o udział w 2013 r. w procederze obrotu pustymi fakturami spółka w tym samym roku, w ramach innej transakcji, zwróciła kontrahentowi otrzymaną od niego w 2012 r. zaliczkę na zakup nieruchomości, której sprzedaż nie doszła do ...
2024-05-16 12:20
2024-05-16 12:17