Witam,
czy przy ryczałcie ewidencjonowanym bez kasy fiskalnej trzeba wystawiać jakieś rachunki czy inne dowody dla osób prywatnych za wykonanie usługi (w tym przypadku za polerowanie samochodu)?
Będzie prowadzona ewidencja przychodów i tam jest rubryczka NUMER DOKUMENTU. Będąc dzisiaj w biurze rachunkowym księgowa powiedziała, że nie trzeba nic wystawiać, tylko jeżeli ktoś zechce to fakturę na firmę.
Czy to oznacza, że klient indywidualny nie dostanie żadnego dowodu? Czy kupując pasty polerskie trzeba trzymać dowód zakupu?
Bardzo proszę o odpowiedź.
2014-07-04 07:32 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Jest to tzw. sprzedaż bezrachunkowa. Jeżeli klient nie chce żadnego dowodu zakupu, odnotowujemy to w ewidencji (zeszycie itp) sprzedaży bezrachunkowej. Jeżeli jednak klient wystąpi z żądaniem wystawienia dowodu zakupu, należy mu wystawić fakturę (bądź rachunek jeżeli przedsiębiorca jest zwolniony z VAT, przy czym co do prawidłowości wystawiania rachunków zamiast faktur zdania są podzielone).
Co do past polerskich - ustawa o ryczałcie wymaga, aby podatnicy minimum gromadzili i przechowywali dowody zakupu towarów. Pasta polerska w zakładzie lakierniczym towarem raczej nie jest - nie służy do dalszej odsprzedaży tylko do zużycia przy wykonywanej usłudze lakierniczej.
konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2014-08-16 16:23
Prowadzę usługi typu opieka nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Osoby te to osoby prywatne, które nie potrzebują bym wystawiła im faktury. Czy wypełniając ewidencję sprzedaży bezrachunkowej mam wpisywać ich dane?
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
Dodano 2014-05-16 19:37 przez svenson02
Dzień dobry,
jestem na ryczałcie, prowadzę ewidencję przychodów, która jest jednocześnie ewidencją sprzedaży na potrzeby zwolnienia z VAT.
Prowadzę sklep internetowey i sprzedaż na Allegro, gdzie do każdej transakcji wystawiam rachunek (czyli wg. dzisiejszej terminologii fakturę). I mam kilka pytań...
Dodano 2014-03-05 23:47 przez konto usunięte
Witam,
od kwietnia planuję rozpocząć DG jako ryczałtowiec bez VAT-u. Mam zamiar sprzedawać odzież używaną przez internet, czyli stawka 3%. Moje pytania:
1). Jeśli kupię np. odzież w lumpeksie i dostanę na nią paragon, to wystarczy on jako dowód zakupu i mogę dalej tą odzież odsprzedawać? Czy muszę j...
Dodano 2014-02-23 19:28 przez bora1202
Prowadzimy mechanikę pojazdową, jesteśmy na ryczałcie i nie każdy klient chce, by mu wystawić dowód/fakturę za wykonaną usługę, więc zastanawiam się co wpisać w rubryczce ''numer dowodu na podstawie, którego dokonano wpisu'', skoro nie mam takowego dowodu?
Dodano 2014-02-18 23:16 przez MrGrey
Witam,
W jaki sposób należy udokumentować przekazanie towaru handlowego na cele prywatne, cele promocyjne lub towar, który uległ zniszczeniu? Pytanie dotyczy działalności opodatkowanej w formie zryczałtowanego podatku, zwolnionej z VAT.
Nie udało mi się znaleźć nic na ten temat w ustawie. Jednocześn...
Dodano 2014-12-28 20:03 przez Peternal
Witam,posiadam kasę fiskalną. Jestem na ryczałcie. Księgowośc prowadzę na podstawie raportów miesięcznych. Potrzebuję wystawić rachunek dla firmy.Czy muszę wystawić najpierw paragon i dopiąć go do kopii rachunku, czy mogę od razu wystawić rachunek i zaksięgować go razem z raportem miesięcznym?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Prowadząc działalność gospodarczą, podatnicy zawierają transakcje z innymi firmami i osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami. Zdarzają się również sytuacje, w których przedsiębiorca dokonuje zakupów prywatnych i traktowany ...
Sprzedajesz stal, złom, sprzęt komputerowy czy do gier, bądź inne podobne towary firmom? Pamiętaj, że jako sprzedawca w wystawianych fakturach nie powinieneś naliczać podatku VAT - ten bowiem rozlicza kupujący. Jak wystawić fakturę na ...
Trzy tysiące złotych - tyle miała zapłacić sprzedawczyni w jednej z lodziarni w Polsce, którą urząd skarbowy ukarał mandatem za położenie paragonu na ladzie sklepu. Kara została ostatecznie uchylona przez Krajową Administrację ...
Od 15 września 2023 r. za pośrednictwem aplikacji mobilnej e-Paragony Ministerstwa Finansów kupujący będą mieli możliwość generowania unikalnych identyfikatorów. Umożliwią one bezpieczne przypisanie e-paragonów do konkretnych osób ...
2024-05-16 12:20
2024-05-16 12:17