eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / FinanseRozliczanie usług ciągłych w ryczałcie


2014-03-06 16:24 autor: konto usunięte

3 005 odsłon

Rozliczanie usług ciągłych w ryczałcie

Prowadzę działalność usługi kosmetyczne w lokalu innego przedsiębiorcy, na podstawie umowy świadczenia usług dla klientów tego przedsiębiorcy. Utargi inkasuje on. Po zakończeniu miesiąca wylicza mi prowizję z miesięcznego utargu do 10-tego następnego miesiąca, po czym wystawiam mu fakturę za te usługi. Jak dokumentuję przychód za miesiąc np. luty, wg. KIP usługi wykonane w lutym są moim przychodem w lutym, a faktura jest z marca. Jak się to ma do:

"§ 3. 1. Zapisy w ewidencji są dokonywane na podstawie faktur, faktur VAT RR, rachunków oraz dokumentów celnych, zwanych dalej "fakturami", wystawionych zgodnie z odrębnymi przepisami, jeżeli sprzedaż jest udokumentowana fakturami, a w przypadku sprzedaży bez faktur - na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego, w którym w jednej kwocie jest wykazana wartość tych przychodów za ten dzień z podziałem na przychody objęte poszczególnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych."

Pytanie zaktualizowano 2014-03-07 19:33

oraz

"2. Podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzeda-
ży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 lub prze-
pisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3."

Nadmienię, że jestem zwolniona podmiotowo z VAT

więc muszę dokonać wpisu na podstawie

"1. Podatnicy, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113
ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży za dany dzień, nie póź-
niej jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym."

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-03-09 20:21 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Rozumiem, że mamy tutaj do czynienia z pewnego rodzaju podwykonawstwem. W takim przypadku przychylam się do opinii KIP. Proszę bowiem zauważyć, że ustawa o ryczałcie nie wskazuje, w którym momencie powstaje przychód z firmy. Reguluje to natomiast ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, która to mówi, że w przypadku usług rozliczanych w okresach rozliczeniowych, przychód powstaje ostatniego dnia danego okresu (art. 14 ustawy). Dlatego też, jeżeli okresem rozliczeniowym jest tutaj miesiąc, przychód każdorazowo powstanie tutaj w ostatnim dniu danego miesiąca, nawet jeżeli faktura zostanie wystawiona później, na co pozwalają przepisy VAT-owskie.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-03-10 12:00 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Dziękuję za odpowiedź, tylko mam wątpliwości na podstawie czego dokonuje zapisu w ewidencji przychodów.

    "§ 3. 1. Zapisy w ewidencji są dokonywane na podstawie faktur, faktur VAT RR, rachunków oraz dokumentów celnych, zwanych dalej "fakturami", wystawionych zgodnie z odrębnymi przepisami, jeżeli sprzedaż jest udokumentowana fakturami, a w przypadku sprzedaży bez faktur - na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego, w którym w jednej kwocie jest wykazana wartość tych przychodów za ten dzień z podziałem na przychody objęte poszczególnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych."

    Czy nie jest wadliwe wystawienie dowodu wewnętrznego na ostatni dzień miesiąca dla tej sprzedaży skoro:" a w przypadku sprzedaży bez faktur - na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego" czy można tą sprzedaż traktować jako sprzedaż bez faktur skoro będzie wystawiona faktura. Czy może wstawiam inny dowód wewnętrzny osobny dla tej sprzedaży, tylko żę w przywołanym paragrafie nie ma o takim mowy.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-03-10 13:36 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Nie - nie sporządzamy tutaj dowodu wewnętrznego, skoro jest faktura, to ona jest dowodem, na podstawie którego należy ująć przychód w ewidencji.

    Proszę zapoznać się z par. 8 rozporządzenia:

    Zapisy w ewidencji są dokonywane w porządku chronologicznym na podstawie dowodów, o których mowa w § 3, 4 i 7, nie później niż do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.

    Także bez problemu zmieścimy się i z wystawieniem faktury i z jej ujęciem w ewidencji.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-03-10 16:14 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Ale na podstawie jakiego dowodu dokonuje zapisu w ewidencji o której mowa w art 109 ust. 1 ustawy o VAT:

    " Podatnicy, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 wartość sprzedaży a zwolnienia podatkowe, ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym."

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-03-13 14:01 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Faktycznie mamy tutaj małą patową sytuację, a czy wartość sprzedaży jest już znana na koniec miesiąca na podstawie np. jakiegoś zestawienia? Można by bowiem podać w ewidencji na potrzeby VAT wartość sprzedaży na podstawie tego zestawienia, zaś następnie powiązać je (np. w uwagach) z daną fakturą. Sama ustawa nie wskazuje jak tę kwestię rozwiązać więc jest tutaj dopuszczalne każde postępowanie, które pozwoli na prawidłowe określenie wartości (np. sposób zaprezentowany przeze mnie).

    Niemniej generalnie jeżeli będzie się Pani niebezpiecznie zbliżać do limitu zwolnienia, radziłbym dokonać zgłoszenia dobrowolnego w zakresie VAT-u, aniżeli czekać aż limit zostanie przekroczony (czego określenie na celu ma włśnie owa ewidencja).

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • germar

    Dodano 2013-09-12 20:42 przez germar

    Czy konieczne jest opisywanie faktur VAT?

    Witam,
    mam pytanie odnośnie opisywania faktur. Opodatkowanie ryczałt plus VAT. Czy muszę opisywać każdą fakturę zakupową do rozliczeń VAT, jeżeli tak to w jaki sposób? Moje główne wydatki to: telefon, internet, części zamienne do maszyn poligraficznych, matriały do wykonywanie instalacji elektryczny...

  • Joaśka5

    Dodano 2020-02-18 12:12 przez Joaśka5

    Faktura od ryczałtowca

    Od kilku dni prowadzę własną działalność gospodarczą i jestem na ryczałcie 3%. Wystawiając klientowi fakturę za towar, który kupił ode mnie, na fakturze mam wyliczyć 23% podatku VAT czy zaznaczyć ryczałt 3%?

  • ewelinkaaa

    Dodano 2019-02-05 15:30 przez ewelinkaaa

    Kwestia podatku przy nowej działalności gospodarczej

    Mianowicie w dniu dzisiejszym złożyłam wniosek o wpis CEIDG, w którym należało zadeklarować formę opodatkowania. Formę, którą zakreśliłam, była to forma rozliczenia ryczałtowego lecz nie jestem pewna, czy w mojej działalności jest ona odpowiednia.Rodzajem firmy będzie sklep internetowy z odzieżą prz...

  • Laura55

    Dodano 2014-02-01 15:30 przez Laura55

    Spółka z o.o. a księgowość

    Czy prezes spółki z o.o. może wynająć swóje miejsce prywatne na reklamę tejże spółki i wystawić rachunek spółce, w ktorej jest prezesem? Czy to jest prawidłowe? Jak powinno być?
    Czy spółka z o.o. może wynająć lokal w budynku, w którym prowadzi działalność jeśli w zakresie działalności spółki nie ma ...

  • anna0601

    Dodano 2014-01-15 18:18 przez anna0601

    Etat i ryczałt. Co z wystawianymi fakturami?

    Od lipca 2010 r. prowadzę działalność gospodarczą. Rozliczam się ryczałtem i jestem czynnym płatnikiem VAT. W styczniu 2013 r. zostałem zatrudniony na etat.
    Od lutego 2014 pracodawca proponuje mi dodatkowo współpracę na działalności - usługi niezwiązane z etatem. Czy wystawiając faktury VAT za wykon...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Sprzedajesz stal, złom, sprzęt komputerowy czy do gier, bądź inne podobne towary firmom? Pamiętaj, że jako sprzedawca w wystawianych fakturach nie powinieneś naliczać podatku VAT - ten bowiem rozlicza kupujący. Jak wystawić fakturę na ...

Wysoka inflacja jest odczuwalna w wielu sektorach gospodarki. Nie jest ona obca również podmiotom zajmującym się wynajmem nieruchomości. Wielu wynajmujących próbuje zwiększyć wynagrodzenie za swoje usługi nie tylko na przyszłość, ale ...

Fakturę wystawia się w celu udokumentowania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Gdy sprzedaż samochodu stanowiła czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem faktury wystawiać nie trzeba - uznał Dyrektor Krajowej Informacji ...

Koszty podatkowe ujmuje się na podstawie dowodów potwierdzających ich poniesienie. Tymi są m.in. faktury wystawione przez dostawców i towarów i usług. Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca dysponuje jedynie duplikatem takiego dokumentu? Kiedy go ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania