2013-11-04 00:25 autor: Grażka1301
8 624 odsłon
Stowarzyszenie, które reprezentuję nie prowadzi działalności gospodarczej, nie jesteśmy czynnym płatnikiem podatku VAT. Posiadamy numer NIP jak każdy podmiot czy obywatel. W ramach dotacji z ministerstwa uczestniczymy w działaniach również na terenie Litwy. Tam zakupiliśmy towary i usługi. Za towary obciążono nas fakturami z naliczonym podatkiem VAT.
Są to niewielkie zakupy rzędu 500 zł łącznie. Za usługi transportowe wystawiano nam faktury VAT z 0% stawką (przewóz wypożyczonym autokarem uczestników spotkania polsko-litewskiego z Litwy do Polski i powrót na Litwę) oraz za bilety autobusowe z Litwy do Warszawy. Za usługi noclegów, kopiowania dokumentów źródłowych oraz filmowania występów zespołów artystycznych obiążono nas rachunkami nie naliczając podatku VAT, ponieważ dostawcy tych usług nie są VAT-owcami.
Jaki obowiązek ciąży na stowarzyszeniu w związku z tymi transakcjami? Udzielono nam informacji, że za usługi musimy sami naliczyć podatek VAT i odprowadzić do US. Czy tak ma być? Jakie dokumenty należy wystawić i złożyć do US? Na jakich kontach planu kont rozliczyć ewentualne naliczenie i przekazanie podatku VAT? W planie kont nie posiadamy kont dotyczących podatku należnego i naliczonego.
Bardzo proszę o szczegółową informację.
Pozdrawiam,
GAGA45
Dla uszczegółowienia mojego pytania informuję ,że faktury za transport osób pochodzą od trzech firm. Pierwsza wystawiona przez firmę na Litwie zarejestrowanej jako podatnik unijny dotyczy wypożyczenia autokaru i przewozu członków zespołów artystycznych z Wilna do Wrocławia i z powrotem. Stawka Vat na tej fakturze 0 %. Druga faktura wystawiona przez firmę na Litwie (Kowno) zarejestrowanej jako podatnik unijny dotyczy biletów autobusowych na trasie Wilno Warszawa i opodatkowana jest stawką 0 %. Trzecia faktura wystawiona została przez firmę w Polsce jest to Lux Express Polska Sp. z o.o. NIP bez oznaczenia PL czy innego i jest agencją firmy na Łotwie , który podany jest jako sprzedawca , faktura dotyczy biletów na trasie Warszawa Wilno i stawka podatku VAT 0 %. Powiedziano mi ,że ta trzecia faktura nie podlega rozliczeniu dodatko wemu VAT , a te wcześniejsze tak. Czy rzeczywiście mam naliczyć od ich wartości 8 % i przekazać do US wypełniając deklarację VAT 9 M?. Jak poprzednio pisałam są jeszcze rachunki wystawione na usługi wykonywane na Litwie w rodzaju : skanowania i kopiowania na CD dokumentów archiwalnych w Bibliotece Litewskiej Akademii Nauk , gdzie nie naliczono vatu i brak jest nr NIP-u wystawcy r-ku i odbiorcy ; rachunki za filmowanie występów zespołów , za rejestrację pieśni obrzędowych czyli usługę zapisu i montażu również wystawionej na rachunku bez nr NIPu i bez naliczenia podatku VAT. Czy od takich rachunków również mamy obowiązek obliczyć VAT i przekazać do US? Zaznaczam ponownie nie jesteśmy płatnikiem podatku VAT , nie prowadzimy działalności gospodarczej. Nie chcemy jednak popełnić błędu stąd nasze pytania i prośba o pomoc. Z góry dziękujemy.
2013-11-04 21:10 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy
Jednak nie każdy zakup od kontrahenta z innego kraju Unii zobowiązuje do rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. W art. 10 ust. 1 ustawy o VAT wymieniono bowiem przypadki, gdy WNT nie występuje. Dotyczy to np. sytuacji, gdy:
1) nabywcą towarów jest podatnik zwolniony z VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT (zwolnienie podmiotowe ze względu na obroty) - jeżeli całkowita wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju nie przekroczyła w trakcie roku podatkowego i w poprzednim roku podatkowym kwoty 50.000 zł (art. 10 ust. 2 ww. ustawy),
Powyższe nie dotyczy zakupu nowych środków transportu.
doradca podatkowy, Biuro Rachunkowe Praktyk s.c w lublinie
2013-11-05 12:40 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Hmm - w pierwszej kolejności należałoby określić czy stowarzyszenie jest podatnikiem w myśl ustawy o VAT (na potrzeby określenia miejsca świadczenia usług).
Nocleg jest bezwzględnie opodatkowany w kraju, w którym mieści się hotel/inne miejsce noclegowe. Pytanie też, czy pozostałe usługi świadczyły firmy krajowe czy zagraniczne? - jeżeli krajowe, VAT-u naliczyć nie trzeba będzie.
Trochę inaczej jest przy transporcie osób.
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
Dodano 2013-09-22 19:37 przez Falisty2
Witam,
proszę o informację jak rozliczyć podatek VAT w ramach deklaracji VAT-7 w przypadku nabycia środka trwałego na fakturę wewnątrzunijną (netto).
Dziękuję.
Dodano 2013-10-28 15:24 przez Rafal 01
Witam,
jestem płatnikiem VAT, posiadam VAT UE, nabyłem towar (sklep APPLE) u dostawcy posługującym się irlandzkim adresem i polskim NIP-em. Otrzymałem fakturę VAT z NIP wyliczoną w PLN oraz 2 faktury VAT z korektą. Z mojego konta została ściągnieta kwota brutto, natomiast 2 dni później dostałem zwro...
Dodano 2022-07-06 22:49 przez jkon
Dzień dobry, chciałbym zacząć prowadzić działalność nierejestrowaną, która opierała by się na zakupie towarów z UE (nabycie wewnątrzwspólnotowe) i sprzedaż w Polsce. Moje pytania dotyczy:
1. W jaki sposób mam to zrobić aby było wszystko legalne, tj. czy muszę zgłosić VAT-R jako rejestracja podatnika...
Dodano 2013-11-02 21:08 przez marekb4
Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży odzieży, którą kupuję w Unii Europejskiej. Korzystam ze zwolnienia z VAT-u ze względu na wysokość obrotu (150000 zł) i ze zwolnienia WNT (50000 zł)
Mam pytanie odnośnie tego limitu WNT. Czy do jego wyliczenia bierzemy z faktur kwoty netto czy ...
Dodano 2017-10-11 07:08 przez anetasz
Dzień dobry, mam pewien dylemat... co w sytuacji kiedy 26 września otrzymuję fakturę WNT z datą czerwcową? Z VAT należny cofam się do czerwca, natomiast kiedy mogę odliczyć VAT naliczony? Przepisy mówią o 3 miesiącach od miesiąca, w którym faktura VAT została wystawiona, więc ten warunek spełniam, a...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Przedsiębiorca dokonał wewnątrzwspólnotowej dostawy samochodu Mercedes AMG. Fiskus oskarżył go o świadome uczestnictwo w karuzeli VAT i zamiast zwrotu podatku określił dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Swoje oskarżenie oparł na tym, że ...
Jeśli podatnikowi przysługuje wybór pomiędzy dwiema czynnościami, to nie ma on obowiązku wyboru tej, z którą wiąże się obowiązek zapłaty najwyższej kwoty VAT. Przeciwnie, ma prawo wybrać taką strukturę swojej działalności, dzięki ...
Żuraw samojezdny to urządzenie techniczne na specjalnie skonstruowanym podwoziu samojezdnym, używane stacjonarnie do przenoszenia ładunków w bezpośrednim zasięgu ramienia tego urządzenia. Nie należy go traktować jako środka transportu w ...
Polscy przedsiębiorcy nabywają towary z zagranicy od firm z innych państw członkowskich UE ze specjalną 0% stawką opodatkowania VAT. Następnie odsprzedają ten towar, opodatkowując go stawką VAT obowiązującą w Polsce. W takiej sytuacji ...
2024-05-16 12:20
2024-05-16 12:17