eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / FinanseWNT a rozliczenie VAT


2013-10-28 15:24 autor: Rafal 01

8 542 odsłon

WNT a rozliczenie VAT

Witam,

jestem płatnikiem VAT, posiadam VAT UE, nabyłem towar (sklep APPLE) u dostawcy posługującym się irlandzkim adresem i polskim NIP-em. Otrzymałem fakturę VAT z NIP wyliczoną w PLN oraz 2 faktury VAT z korektą. Z mojego konta została ściągnieta kwota brutto, natomiast 2 dni później dostałem zwrot VAT. 

Ponieważ na fakturze znajdowały się wszystkie dane (daty, NIP, kwoty w PLN), zaksięgowałem tę fakturę od dostawcy towaru, a nastepnie FV- korektę korygującą VAT (którego dostałem zwrot). Pytania brzmią:

1. Czy powinienem księgować tą fakturę oryginalną, czy też wystawić swoją fakturę VAT wewnętrzną?

2. Faktura VAT wewnętrza powinna być wystawiona z VAT-em 23%? Następnie do niej dopisać fakturę VAT-korektę? Dostałem już zwrot VAT-u i nie mogę się go domagać od US.

3. Czy ta transakcja (nabycie towaru, zwrot VAT, który dokonał dostawca towaru) ma być ujęta w deklaracji VAT-7k? Jaką kwotę wpisać w  pozycje 23 i 24 "podatek należny"?  

4. Czy ta transakcja ma być uwzgledniona w deklaracji VAT UE? (UE/b?)

Dane:

netto 1584, 55 zł

kwota VAT (23%) 364.45

brutto 1949 zł

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-10-31 17:03 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Czy na fakturze został podany Pana NIP UE? Czy jest na niej numer VAT UE kontrahenta? Czy towar został przemieszczony z innego państwa członkowskiego na terytorium Polski, czy transport odbywał się jedynie w Polsce?

    Proszę pamiętać, że w Irlandii też jest stawka podatku od wartości dodanej w wysokości 23%. Być może więc został naliczony VAT irlandzki a nie Polski.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 9 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • REDO

    Dodano 2013-11-26 20:58 przez REDO

    Niemiecka faktura VAT

    Kupuję materiały z Niemiec i sprzedaję je w Polsce. Mam klienta z Polski, który kupił ode mnie materiał, który nie dojechał do Polski, a został w Niemczech, gdzie był wbudowywany. Firma niemiecka wystawiła mi fakturę z 19% VAT-tem. Jak mam wystawić fakturę dla firmy, której sprzedałem materiał (jest...

  • Grażka1301

    Dodano 2013-11-04 00:25 przez Grażka1301

    Czy mam obowiązek naliczyć i odprowadzić do US podatek VAT od transakcji z krajami UE?

    Stowarzyszenie, które reprezentuję nie prowadzi działalności gospodarczej, nie jesteśmy czynnym płatnikiem podatku VAT. Posiadamy numer NIP jak każdy podmiot czy obywatel. W ramach dotacji z ministerstwa uczestniczymy w działaniach również na terenie Litwy. Tam zakupiliśmy towary i usługi. Za towary...

  • Falisty2

    Dodano 2013-09-22 19:37 przez Falisty2

    Rozliczenie środka trwałego nabytego na fakturę wewnątrzunijną

    Witam,
    proszę o informację jak rozliczyć podatek VAT w ramach deklaracji VAT-7 w przypadku nabycia środka trwałego na fakturę wewnątrzunijną (netto).
    Dziękuję.

  • konto usunięte

    Dodano 2014-02-28 10:31 przez konto usunięte

    Jaką mamy wystawić fakturę na dostawę towaru?

    Odbiorca wymaga adres na fakturze oddziału w Szwajcari a NIP GB a towar mamy dostarczyć do oddziału w Wielkiej Brytanii. Zarówno nasza firma, jak odbiorca zarejestrowana dla transakcji UE.

  • konto usunięte

    Dodano 2013-05-14 12:00 przez konto usunięte

    Faktura za zakup towarów z 19% VAT

    Moja firma jest podatnikiem VAT i VAT-UE. Ostatnio zakupiliśmy towary handlowe od kontrahenta z Niemiec, który posiada aktywny numer VAT-UE.
    Dostawca naliczył niemiecką stawkę 19% VAT na fakturze.
    Jak obliczyć od takiej faktury polski podatek?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Oskarżona o udział w 2013 r. w procederze obrotu pustymi fakturami spółka w tym samym roku, w ramach innej transakcji, zwróciła kontrahentowi otrzymaną od niego w 2012 r. zaliczkę na zakup nieruchomości, której sprzedaż nie doszła do ...

W praktyce gospodarczej coraz częściej spotykane są sytuacje, w których to dane usługi są rozliczanie w okresach rozliczeniowych, w postaci tygodnia kalendarzowego, dekady, miesiąca czy kwartału. Z takimi zasadami rozliczeń mamy do ...

Organowi podatkowemu nie będzie już tak łatwo odmówić podatnikowi zwrotu nadwyżki VAT wynikającej z transakcji zawieranej z konsumentem. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiego wydał 21 marca 2024 r. korzystne dla podatników ...

Prawo unijne sprzeciwia się praktyce polskich organów podatkowych, które odmawiają przedsiębiorcom możliwości skorygowania zapłaconej zawyżonej stawki VAT z tego powodu, że świadczyli usługi konsumentom i wystawili jedynie paragony ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania