eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKadry / Wynagrodzenia / BHPprzeniesienie kobiety w ciąży


2022-02-28 14:44 autor: ekskawaler

1 880 odsłon

przeniesienie kobiety w ciąży

Czy kobietę będącą na L4 w ciąży można przenieść na inne stanowisko podobne biurowe, na takich samych zasadach finansowych tylko do innej komórki w tym samym zakładzie pracy? A jak się ma sytuacja gdy wyrazi ona zgodę?

Dziękuję za odpowiedź

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2022-03-02 13:23 autor odpowiedzi: Zielona_Linia

    Miejsce wykonywania pracy stanowi jeden z istotnych - uzgodnionych przez strony - elementów umowy o pracę (art. 29 § 1 pkt 2 k.p.) i jako taki nie może być dowolnie i jednostronnie zmieniany. Każdorazowa zmiana określonego w umowie miejsca pracy wymaga zgody drugiej strony, co może zostać osiągnięte bądź w drodze porozumienia zmieniającego, bądź w trybie wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 k.p.).

    Należy jednak zaznaczyć, ze ww. szczególną ochronę stosunku pracy modyfikuje  ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2015 r., poz. 192) mająca zastosowanie u pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników.  Ustawa dopuszcza bowiem możliwość wręczenia wypowiedzenia zmieniającego pracownicy w ciąży oraz w okresie urlopu macierzyńskiego - na podstawie art. 5 ust. 5 pkt. 1 ww. ustawy („w okresie objęcia szczególną ochroną przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy pracodawca może jedynie wypowiedzieć dotychczasowe warunki pracy i płacy”). Jeżeli wypowiedzenie warunków pracy i płacy spowoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownicy przysługuje, do końca okresu, w którym korzystałaby ze szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy, dodatek wyrównawczy obliczony według zasad wynikających z Kodeksu pracy (art. 5 ust. 6 ww. ustawy).
    Reasumując, porozumienie zmieniające z pracownicą w ciąży jest możliwe, ale tylko za jej zgodą.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • PatrycjaTacjana

    Dodano 2015-03-18 14:01 przez PatrycjaTacjana

    Czy przez długie L4 można zdegradować pracownika?

    Witam,przebywam obecnie na dłuższym chorobowym, bo od połowy grudnia do dziś dzień. Jestem po niezbędnej operacji kolana, bo bez niej nie byłam w stanie chodzić. W grudniu roku 2013 miałam wypadek samochodowy gdzie moja nieobecność w pracy również wynosiła dłuższy okres czasu (3-4 miesiące).Moja kie...

  • Argdo

    Dodano 2021-05-06 13:56 przez Argdo

    Wynagrodzenie pracownika w ciąży, który na zwolnieniu jest od 15.03

    Witam, 
    zatrudniam pracownicę, od dnia 15.03 przebywa na zwolnieniu lekarskim - ciąża. ZUS przejmuje wypłatę wynagrodzenia pracownika po 33 dniach zwolnienia. Do tego czasu wynagrodzenie jest po mojej stronie (pracodawcy).
    Pytanie: Jakie jest wynagrodzenie netto dla Pracownika, które powinienem wypł...

  • weroni

    Dodano 2022-06-10 11:55 przez weroni

    Zwolnienie pracownika po 193 dniach chorobowego, a kolejne zwolnienie lekarskie z powodu ciąży

    Witam. Mam pytanie co w sytuacji gdy pracownik przebywał na L4 od 29 październik 2021 do 11 maj 2022r, po czym  na 1 dzień bierze urlop wypoczynkowy, a kolejnego dnia znów zwolnienie lekarskie, tym razem ciążowe. Czy takiego pracownika można zwolnić?

  • w2212

    Dodano 2020-03-30 15:24 przez w2212

    L4 a ciąża po L4

    Dzień dobry,jestem na L4 z powodu choroby. Jest to ostatni miesiąc przysługującego mi zasiłku chorobowego. W międzyczasie zaszłam w ciążę. Z uwagi na to, że źle ją znoszę lekarz również chciał już wypisać zwolnienie, ale odmówiłam, ponieważ i tak jestem na L4 z powodu choroby i nie chcę od razu poka...

  • SaraAnna

    Dodano 2018-11-17 00:07 przez SaraAnna

    Ciąża w czasie L4. Jakie dostanę wynagrodzenie?

    Witam, jeśli jestem na L4 na kręgosłup - od 29 czerwca, umowę mam do ostatniego grudnia 2018 r. i okazuje się, że jestem w ciąży, to czy wziąć od ginekologa zwolnienie czy najpierw mogę wybrać np. zaległy urlop? Oczywiście wcześniej dostarczyć zaświadczenie o ciąży (abym nie została zwolniona) i wt...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma ustawowy obowiązek kontrolowania zwolnień lekarskich. W I kwartale 2023 roku kwota wstrzymanych i cofniętych zasiłków chorobowych w całym kraju wyniosła 6,8 mln zł.

Nie tylko ZUS może skontrolować pracownika na zwolnieniu lekarskim. Może to także zrobić sam pracodawca, pod warunkiem, że zatrudnia powyżej 20 pracowników.

Absencja chorobowa pracowników to problem, który doskwiera pracodawcom szczególnie w okresie jesienno-zimowym, a więc wówczas, gdy zaczynamy częściej zapadać na grypę czy przeziębienie. Niestety na tym nie koniec. Okazuje się bowiem, że ...

Wybuch pandemii wstrząsnął rynkiem pracy. I wprawdzie pracodawcom zaoferowano pomoc w postaci tarcz antykryzysowych, to jednak w wielu firmach nie obeszło się bez redukcji etatów. W efekcie mamy dziś wzrost bezrobocia i przesunięcie sił na ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Kadry / Wynagrodzenia / BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania