eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKadry / Wynagrodzenia / BHPPraca w niedzielę w święta


2020-09-23 09:11 autor: konto usunięte

1 803 odsłon

Praca w niedzielę w święta

Witam. Mam pytanie odnośnie odebrania dni wolnych za przepracowane święto i niedzielę. Przykładowo jeżeli w danym miesiącu jest 21 dni pracujących i pracownik pracował w tym miesiącu 21 dni, w tym 1 niedzielę oraz w 1 święto (np. 15 sierpnia) to należą mu się 2 dni wolnego. I w związku z tym pytanie czy w takim razie są to dodatkowe 2 dni wolnego i pracownik powinien pracować 19 dni zamiast 21?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2020-09-23 16:09 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

    Sprawa jest nieco bardziej złożona.
    • Za pracę w niedzielę pracodawca zobowiązany jest do udzielenia pracownikowi dnia wolnego w ciągu 6 dni kalendarzowych poprzedzających taką niedzielę lub następujących po niej. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę w tym terminie, dzień wolny powinien być wyznaczony do końca okresu rozliczeniowego, a jeżeli okaże się, że nie ma możliwości odebrania dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego, wówczas należy wypłacić pracownikowi dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę (100%).
    • Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Pracownikowi wykonującemu pracę w święto pracodawca ma obowiązek zapewnić inny dzień wolny od pracy w ciągu okresu rozliczeniowego. W razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w ciągu okresu rozliczeniowego pracownikowi przysługuje prawo do dodatku do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w święto (100%).
    Ważne jest tu pojęcie okresu rozliczeniowego, gdyż nie zawsze okres ten pokrywa się w danym zakładzie pracy z miesiącem kalendarzowym, a przekładając to na przytoczony przez Panią przykład, nie musi to oznaczać 19 dni pracy zamiast 21 w danym miesiącu (gdyż np. w Pani zakłądzie pracy okres rozliczeniowy może wynosić np. 3 miesiące i te 2 dni mogą zostać oddane w innym miesiącu). Faktem jest jednak, że za pracę w niedzielę i święto należy się pracownikowi czas wolny lub wynagrodzenie, lecz pierwszeństwo ma czas wolny.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • ole

    Dodano 2020-10-29 18:08 przez ole

    Praca w święta państwowe ustawowo wolne

    Proszę o podstawy prawne decyzji prezesa. Zarządził 9-11-2020 poniedziałek jako dzień wolny (inwentaryzacja) a za ten dzień nakazuje przyjść do pracy 11-11-2020 w dzień wolny ustawowo. Nadmieniam, że firma zajmuje się naprawą i serwisem telefonów komórkowych. Czy taka decyzja jest zgodna z przepisam...

  • konto usunięte

    Dodano 2020-09-23 18:23 przez konto usunięte

    Odbiór dnia wolnego za niedziele

    Witam. Pracuję w laboratorium całodobowym, w którym okres rozliczeniowy wynosi miesiąc. W przypadku kiedy dzień pracy wypada w niedzielę to mamy mieć do odbioru dzień wolnego.
    W takim razie czy dobrze rozumiem, jeżeli np. mam przyjść do pracy w jedną niedziele w danym miesiącu, w którym np. ilość dn...

  • ilka00

    Dodano 2022-04-28 10:54 przez ilka00

    Czy za pracę w niedzielę lub święto należy się dodatkowy dzień wolny ?

    Pracuję w gastronomii na pełny etat, czy w przypadku kiedy pracuję 5 dni, od środy do niedzieli, należy mi się dodatkowy dzień wolny?

  • lewy-10

    Dodano 2020-10-20 10:39 przez lewy-10

    Praca w święta

    Jestem pracownikiem stacji benzynowej Orlen na pełnym etacie. Pracuję na dwie zmiany 6-14, 14-22. Nie mam płaconych godzin za dni świąteczne ani za niedzielę, które wypadają z ustalonego grafiku, nie mam również dni wolnych za pracę w takie dni.
    Chciałbym wiedzieć czy jest to zgodne z przepisami pra...

  • Marrtta7

    Dodano 2020-09-25 16:08 przez Marrtta7

    Niedziela w pracy a dzień wolny do odbioru

    Jeżeli chodzę do pracy od poniedziałku do piątku, ale zdarzyła się sytuacja że byłam w pracy w niedzielę zamiast w piątek, to czy za niedziele można odebrać dodatkowy dzień wolny czy już piątek jest liczony jako odbiór dnia wolnego za przepracowaną niedzielę?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Poniższa porada skierowana jest do pracodawców przede wszystkim zatrudniających pracowników na podstawie Kodeksu Pracy. Poniższe uwarunkowania nie dotyczą co do zasady osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilno-prawnych oraz osób ...

W dniu 4 marca 2014 r. weszła w życie ustawa z dnia 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r., poz. 208, dalej "nowelizacja"). Głównym założeniem nowelizacji jest dostosowanie polskich przepisów prawa pracy do ...

Co do zasady, niedziele i święta, które wymienione są w ustawie z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy traktowane są jako dni wolne od pracy.

Chociaż tegoroczny Dzień Niepodległości 11 listopada wypada w sobotę, to pracownicy nie stracą prawa do wypoczynku z tego tytułu. Według obowiązujących przepisów pracodawca musi udzielić dnia wolnego od pracy w innym terminie dla osób ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Kadry / Wynagrodzenia / BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania