Sposób finansowania zakupu okularów przez pracownika jest określany przez pracodawcę i zależy od przyjętych u niego zasad. Najczęściej odbywa się to tak, że pracownik sam kupuje okulary i na podstawie przedłożonej faktury ubiega się od pracodawcy o zwrot kosztów ich zakupu.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ww. ustawy. Zwrot kosztów zakupu okularów korygujących jest ponoszony przez pracodawcę w celu zapewnienia pracownikowi bezpiecznych warunków pracy przy monitorze ekranowym. A więc dla pracodawcy kwota zwrotu jest kosztem uzyskania przychodu. Jeżeli w przepisach wewnątrzzakładowych została określona kwota, do wysokości której pracodawca dokonuje zwrotu wydatku na zakup okularów, kosztem uzyskania przychodu będzie kwota do wysokości tego limitu.
Odliczenie VAT z faktury dokumentującej zakup okularów możliwe jest tylko wtedy, gdy faktura jest wystawiona na pracodawcę. Jeśli pracodawca dokonuje częściowego zwrotu kosztów wynikających z faktury, to VAT może odliczyć tylko od wysokości dokonanego zwrotu. Zasada ta wynika z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, który zabrania odliczenia kwoty podatku od nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatków na ich nabycie nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Podstawą odliczenia podatku naliczonego są więc wydatki w wysokości faktycznie zwróconej pracownikowi i zaliczonej do kosztów uzyskania przychodów. W przypadku, gdy faktura dokumentująca zakup okularów wystawiona została na pracownika, prawo do odliczenia VAT z tej faktury nie przysługuje.