eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaImport / EksportVAT na podstawie SAD


2013-01-23 09:50 autor: ProNaG

11 622 odsłon

VAT na podstawie SAD

Jestem importerem urządzeń z Japonii i Szwajcarii. Na podstawie dokumentu SAD odliczam podatek VAT od sprowadzanego towaru.

Podatek ten jest naliczany z wartości statystycznej. W wielu przypadkach rzeczywista wartość faktury jest niższa niż liczona według kursu walut stosowanego przez Urząd Celny, w związku z czym w deklaracji VAT-7 odliczany (na podstawie SAD) podatek jest również wyższy niż to wynika z faktycznej wartości faktury. Z kolei Urząd Skarbowy stoi na stanowisku, że jest to nieprawidłowe rozliczenie, gdyż zawyża wartość podatku.

Nie znalazłem osoby będącej w stanie mi pomóc, nawet na Podatkowej Infolinii.

Grzegorz Goździk

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-02-04 18:40 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Czyli może być ciekawy spór z urzędem skarbowym :)

    Oki - do rzeczy. Pierwszy przepis, na który warto zwrócić urzędnikom, to art. 31a ust. 3 ustawy o VAT, traktujący o przeliczaniu kursów walut przy imporcie. Brzmi on:

    W przypadku importu towarów przeliczenia na złote dokonuje się zgodnie z przepisami celnymi.

    Przepis drugi to art. 86. Tutaj jednak pytanie - otrzymuje Pan SAD z urzędu celnego, z którego to trzeba było zapłacić VAT, czy też rozlicza Pan ten podatek samodzielnie w deklaracji?

    eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2013-02-04 18:45

    Jeśli mamy SAD z urzędu celnego, to art. 86 ust. 2 pkt 2) - kwotę podatku naliczonego stanowi  w przypadku importu towarów - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego.

    Na zakończenie dokładamy art. 88 ust. 3a, który wśród zakazów odliczenia nie podaje zawyżonej kwoty podatku na SAD (o ile VAT powinien zostać naliczony). Stąd też zabronić odliczenia urząd nie może nawet, gdy kwota podatku VAT (de facto wcześniej zapłacona) wynikająca z dokumentu SAD jest zawyżona.

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2013-02-13 13:14 przez konto usunięte

    Import czy WNT ?

    Prowadzę działalność gospodarczą i dokonałem zakupu towaru z Chin. Towar został jednak przesłany do Niemiec i tam oclony, a z Niemiec przyjechał do Polski. Czy ta transakcja nadal będzie stanowiła import czy już WNT ??

  • beasan

    Dodano 2012-12-12 09:04 przez beasan

    Prywatny nauczyciel a kasa fiskalna w 2013

    Jestem prywatnym nauczycielem języka angielskiego - pracuje w domu, rozliczam się na zasadach ogólnych. Czy w 2013 roku będę musiała płacić VAT i czy będę musiała używać kasy fiskalnej?

  • konto usunięte

    Dodano 2013-04-05 14:19 przez konto usunięte

    Czy stronę internetową mogę ująć w kosztach?

    Stworzyłam sama stronę internetową. Czy mogę ją wycenić i wprowadzić w koszty firmy jako wartość niematerialną i prawną?
    Jestem na KPiR i VAT.

  • pandzia3

    Dodano 2013-01-04 22:59 przez pandzia3

    Korzystniejszy zakup sprzętu w Niemczech czy w PL?

    Witam, chciałam dokonać zakupu urządzenia w Niemczech. Koszt sprzętu to 1080 euro. Dystrybutor w PL i chce płatności w zł (sądzę, że swoją marże także narzucają). Czy korzystniej jest dokonać zakupu bezpośrednio z zagranicy czy w PL?
    Do ceny należy dodać VAT 23%, nie wiem jak ma się VAT w Niemczech...

  • Luku

    Dodano 2012-11-23 20:48 przez Luku

    Faktura VAT a paragon fiskalny dla wpłat na konto bankowe przez osoby fizyczne.

    Prowadzę sprzedaż ciągników rolniczych w formie spółki z o.o. Wszystkie zapłaty od klientów otrzymuję przelewem na konto bankowe. Klienci zawsze żądali faktury VAT (osoby fizyczne, rolnicy ryczałtowi). Nie wystawiałem paragonów fiskalnych do tych transakcji. Deklaracje VAT są rzetelnie prowadzone. U...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Polskie firmy wykazują systematyczny wzrost przychodów pochodzących ze współpracy z rynkami zagranicznymi. Ekspansja poza granice kraju bez wątpienia otwiera przed biznesem zupełnie nowe możliwości. Równocześnie jednak nie można ...

We wrześniu ruszył proces legislacyjny w Radzie UE, który ma doprowadzić do planowanej od dawna reformy Unii Celnej. Proponowane rozwiązania mają ułatwić procesy celne dla przedsiębiorstw. - Uproszczenie procedur, cyfryzacja, wdrożenie ...

Zmiany w łańcuchach dostaw, skutki wojny w Ukrainie, cyberataki, wzrost kosztów... O tym, jak chronić i rozwijać biznes w obliczu kumulacji wyzwań opowiadali eksperci podczas konferencji Ebury, która odbyła się w Warszawie 22 czerwca 2022 r.

Handel między krajami jest praktykowany od setek lat i pozytywnie wpływa na płynną dostępność produktów z zagranicy. W przeciwnym razie niektóre towary nie byłyby dostępne w danym kraju, ponieważ nie są tam produkowane lub są w ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Import / Eksport

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania