Witam,
mam pytanie odnosnie prawa do otrzymania prowizji od dotychczasowego pracodawcy w momencie rozwiazania umowy o prace (zdecydowalam sie odejsc z firmy, zlozylam wypowiedzenie).
Do tej pory moje prowizje byly wyplacane % od zysku ze sprzedazy, ale w ratach w zaleznosci od tego jaka czesc naleznosci przelewal dany klient co miesiac.
Pytanie czy w momencie kiedy koncze prace w tej firmie mam prawo do prowizji ktora jeszcze nie zostala mi wyplacona od zrealizowanych zlecen bo klient jeszcze calosci naleznosci nie uiscil? Ja ze swojej czesci umowy wywiazalam sie, sprzedalam urzadzenia, podpisalam umowy z klientami.
Prosze o krotka informacje,
Dziekuje i pozdrawiam
2012-03-26 12:21 autor odpowiedzi: mia70
2012-03-26 12:22 autor odpowiedzi: ASK Analizy Szkolenia Konsulting
2012-03-26 13:02 autor odpowiedzi: mia70
2012-03-27 11:02 autor odpowiedzi: natka
2012-03-27 11:15 autor odpowiedzi: mia70
Witam, prawo ma Pani zawsze, ale uważam, że nie ma Pani szans na wygranie sprawy, bowiem nie będzie już Pani stroną umowy o pracę wg k.p. Oczywiście przepisy dopuszczają dochodzenia wypłaty prowizji po rozwiązaniu umowy, ale w takim przypadku musiałaby być podpisana umowa agencyjna, która jest regulowana kodeksem cywilnym:
Art.*761.*§*1.*Agent może żądać prowizji od umów zawartych w czasie trwania umowy agencyjnej, jeżeli do ich zawarcia doszło w wyniku jego działalności lub jeżeli zostały one zawarte z klientami pozyskanymi przez agenta poprzednio dla umów tego samego rodzaju.
§*2.*Jeżeli agentowi zostało przyznane prawo wyłączności w odniesieniu do oznaczonej grupy klientów lub obszaru geograficznego, a w czasie trwania umowy agencyjnej została bez udziału agenta zawarta umowa z klientem z tej grupy lub obszaru, agent może żądać prowizji od tej umowy. Dający zlecenie obowiązany jest w rozsądnym czasie zawiadomić agenta o zawarciu takiej umowy.
Art.*7611.*§*1.*Agent może żądać prowizji od umowy zawartej po rozwiązaniu umowy agencyjnej, jeżeli - przy spełnieniu przesłanek z art. 761 - propozycję zawarcia umowy dający zlecenie lub agent otrzymał od klienta przed rozwiązaniem umowy agencyjnej.
§*2.*Agent może żądać prowizji od umowy zawartej po rozwiązaniu umowy agencyjnej także wtedy, gdy do jej zawarcia doszło w przeważającej mierze w wyniku jego działalności w okresie trwania umowy agencyjnej, a zarazem w rozsądnym czasie od jej rozwiązania.
Moze Pani pracodawca zobowiązał się ustnie do wypłaty premii po ustaniu stosunku pracy, pozdrawiam
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.