eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteEmerytury / RentyUmowa o dożywocie podpisywana z małżeństwem. Jakie są zasady wyliczania i wypłacania świadczeń?


2024-10-10 10:24 autor: Robert_Majkowski

2 489 odsłon

Umowa o dożywocie podpisywana z małżeństwem. Jakie są zasady wyliczania i wypłacania świadczeń?

Jakie zasady obowiązują gdy na hipotekę odwróconą decyduje się małżeństwo? Jeżeli wysokość świadczeń zależy m.in. od wieku i płci seniora, to w jaki sposób wyliczane są świadczenia pieniężne w przypadku małżeństwa? Czy jeżeli jedno z małżonków umrze, to wdowiec lub wdowa będzie dostawać wypłaty w tej samej kwocie? Czy w sytuacji śmierci jednego z małżonków umowa wciąż będzie obowiązywać, czy może należy podpisać nową i „przeliczyć” raz jeszcze wysokość świadczeń? 

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2024-10-10 10:26 autor odpowiedzi: Robert_Majkowski

    Wysokość świadczeń zależy od wieku, płci i wartości nieruchomości seniora. Mężczyźni dostają wyższe świadczenia, bo według statystyk GUS żyją krócej, a to oznacza, że potencjalna liczba rat do wypłaty będzie niższa. Przyjmijmy, że na rentę dożywotnią zdecyduje się kobieta w wieku 75 lat (a wartość jej mieszkania wyniesie 400 tys. zł) to będzie mogła ona otrzymywać dożywotnio ok. 860 zł miesięcznie. Jeśli byłby to 75 letni mężczyzna (z mieszkaniem o tej samej wartości) to wysokość jego świadczeń wynosiłaby już 1066 zł miesięcznie. Fundusz hipoteczny, ustalając wartość comiesięcznych wypłat dla małżeństwa bierze zawsze pod uwagę osobę, która będzie żyła dłużej. Zgodnie ze statystykami GUS będzie to kobieta. Jeśli małżonkowie zawierający umowę są w różnym wieku, to do analizy i wyliczeń również będzie brana pod uwagę osoba, której prognozowana długość życia jest dłuższa. 

    Jeśli umowę o dożywocie podpisuje małżeństwo, to małżonkowie dostają jedną, wspólną sumę pieniędzy (wypłacaną do ich śmierci), którą muszą się podzielić. Jeśli jedno z małżonków umrze, to nie ma możliwości zawarcia nowej umowy, czy przeliczenia świadczeń. Umowa będzie nadal obowiązywać a wysokość renty będzie wciąż taka sama.  

    Prezes Funduszu Hipotecznego DOM, ekspert w zakresie hipoteki odwróconej w Polsce i za granicą, systemów emerytalnych, finansów osobistych.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Emerytury / Renty

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania