2024-04-02 13:05 autor: Robert_Majkowski
9 051 odsłon
Ostatnio dużo mówi się o hipotece odwróconej stosując różne pojęcia. Czym dokładnie różni się renta dożywotnia od odwróconego kredytu hipotecznego? Czy oba te rozwiązania są dostępne w Polsce?
2024-04-02 13:06 autor odpowiedzi: Robert_Majkowski
Renta dożywotnia to rozwiązanie finansowe przeznaczone dla każdego seniora, który ukończył 60 lat i posiada na własność nieruchomość: dom, mieszkanie lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Renta dożywotnia jest oparta o przepisy Kodeksu Cywilnego i funkcjonuje w Polsce jako profesjonalna usługa od 2008 roku. Na świecie (np. w Wielkiej Brytanii) istnieje od ponad 20 lat. W ramach umowy senior otrzymuje świadczenie pieniężne wypłacane dożywotnio w równych (najczęściej comiesięcznych) transzach. Senior, w momencie podpisania umowy, przenosi prawo własności do nieruchomości na świadczeniodawcę, ale ma prawo dożywotniego zamieszkiwania w swoim lokum. Wysokość renty dożywotniej zależy od różnych czynników: wartości nieruchomości, wieku i płci seniora. Renta dożywotnia nazywana jest hipoteką odwróconą w modelu sprzedażowym.
Model kredytowy, czyli odwrócony kredyt hipoteczny, mimo uchwalenia w 2014 r. odpowiedniej ustawy, nie jest jeszcze dostępny w Polsce. Powodem takiej sytuacji jest niskie zainteresowanie banków takim rozwiązaniem. Co jest cechą wspólną renty dożywotniej i odwróconego kredytu hipotecznego? W obu przypadkach senior otrzymuje świadczenia pieniężne wypłacane co miesiąc lub w innych odstępach czasowych. W przypadku renty dożywotniej pieniądze są wypłacane dożywotnio (a renta najczęściej podlega waloryzacji). W przypadku odwróconego kredytu hipotecznego warto zwrócić uwagę, że ustawa pozwala na wypłatę świadczenia jednorazowo, albo na rozbicie wypłaty na raty, np. miesięczne, ale tylko na określony w umowie okres. To główna różnica pomiędzy rentą dożywotnią, a odwróconym kredytem hipotecznym. Warto również zwrócić uwagę na różnicę w rozliczeniu ze spadkobiercami po zakończeniu umowy. W przypadku odwróconego kredytu hipotecznego spadkobiercy mogą spłacić kredyt po śmierci kredytobiorcy, seniora, który korzystał z kredytu. W przypadku renty dożywotniej wszystkie korzyści wynikające z umowy przysługują seniorowi, a spadkobiercy nie dziedziczą prawa do nieruchomości.
Prezes Funduszu Hipotecznego DOM, ekspert w zakresie hipoteki odwróconej w Polsce i za granicą, systemów emerytalnych, finansów osobistych.
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.