eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteEmerytury / RentyWypłata zaległych świadczeń ZUS


2018-02-03 01:40 autor: bogumila

2 406 odsłon

Wypłata zaległych świadczeń ZUS

Witam,

będę bardzo wdzięczna za udzielenie odpowiedzi w następującej sprawie. Od grudnia 2012 roku jestem na emeryturze wypłacanej częściowo w Polsce, a częściowo we Włoszech, gdzie mieszkam. Instytucja włoska wypłaca mi świadczenie od tej daty, ze strony polskiej świadczenie było zawieszone raz, ponieważ ZUS źle zrozumiał pismo z analogicznej instytucji włoskiej i zawiesił mi prawo świadczenia, ponieważ rzekomo pracowałam, dwa, że nie podałam numeru konta bankowego, na które ZUS mógłby to świadczenie wypłacać. Nie zrobiłam tego z dwóch względów.

Raz, że ZUS systematycznie skracał mi okresy pracy w Polsce i to do tego stopnia, że nawet jak znaleziono dokument w archiwum oświaty potwierdzające moje zatrudnienie i ubezpieczenie, to ZUS nie chciał go wziąć pod uwagę, a zrobił to gdy mając dowody złego działania tej instytucji zwróciłam się do jej dyrektora.

Przyszło mi żyć przez prawie 5 lat w lęku, że o ile w obu krajach nie osiągnę wymaganych 20 lat okresów składkowych, to będę musiała zwrócić świadczenia w obu państwach. Wniosek do ZUS z prośba o świadczenie został wysłany w roku 2012 i tam wpłynął na co mam dowody, jak również posiadam pismo ZUS skierowane do instytucji włoskiej zawierającej wysokość mojej emerytury, począwszy od roku 2012 roku. Nie przyjechałam założyć konta w Polsce, również z powodów osobistych. Musiałam zająć się bardzo ciężko chorym mężem. W decyzjach, które otrzymywałam od ZUS była wzmianka, że zaległe świadczenia przepadną po 5-u latach o ile ich nie odbiorę.

W listopadzie 2017 r. założyłam konto w banku polskim, więc zmieściłam się w terminie, złożyłam podanie w ZUS udokumentowane zaświadczeniami o wynagrodzeniu z prośba o przeliczenie wynagrodzenia. Nie zarabiałam 600 zł, jak ZUS mi policzył, a przeszło 4 tys. zł i czekałam na wpłacenie świadczenia do banku, za równo zaległości od momentu złożenia wniosku, tj. roku 2012, czyli za 5 lat.
Wczoraj otrzymałam pismo, że otrzymam zaległości tylko za trzy lata, począwszy od grudnia 2014 r. oraz że podejmą decyzje o przeliczeniu w późniejszym okresie.

Pytanie czy to jakieś przeoczenie urzędnika, czy celowa działalność mająca pozbawić mnie i na jakiej podstawie wypłaty zaległych świadczeń za dwa lata? Dwa, wprawdzie od takiej decyzji można by się odwołać, w ciągu miesiąca, ale nie należy tego robić, o ile wyliczenie emerytury jest prowizoryczne na co wskazywałaby wiadomość o przeliczeniu, która ma nastąpić.

Mniej więcej jaki jest rozsądny okres czekania na ich odpowiedź, bo ja otrzymuje ich pisma po 7-8 miesiącach.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Kulka nowa

    Dodano 2015-02-18 21:57 przez Kulka nowa

    Na co zwrócić uwagę przy przechodzeniu na emeryturę?

    Dzień dobry,mam pytanie z zakresu emerytury. Moja mama ma 62 lata, nabyła prawo do wcześniejszej emerytury w wieku 55 lat, ale ją zawiesiła, nigdy nie pobierała emerytury, bo zależało jej na pracy i nie chciała żeby pracodawca (urząd państwowy) nie zarzucił bogacenia się.Teraz nowy szef wręcz grożąc...

  • xyz

    Dodano 2013-08-22 20:35 przez xyz

    Emerytura: naliczanie po osiągnięciu wieku emerytalnego

    Wniosek o przeliczenie emerytury po ukończeniu 60 lat (do tej pory otrzymywałam emeryturę wg stawek wcześniejszej emerytury - 55 lat) złożyłam teraz - w wieku 64 lat.
    Czy mogę liczyć na to, że ZUS wyrówna mi te 4 lata? Różnica jest dość znacząca (informacja zawarta w piśmie z ZUS o hipotetycznej eme...

  • bafi

    Dodano 2015-11-13 14:08 przez bafi

    Co z emeryturą?

    Mam naliczoną i zawieszoną emeryturę nauczycielską. Czy po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego jej wysokość będzie przeliczana na nowych zasadach?

  • DanutaM

    Dodano 2014-12-30 12:31 przez DanutaM

    Emerytura "na starych zasadach"

    Nabyłam  prawo do wcześniejszej emerytury w 2008 - nauczyciel. W maju kończę 60 lat. Kiedy najpóźniej muszę rozwiązać stosunek pracy, by mieć naliczaną emeryturę na starych zasadach?Interesuje mnie czy przed datą skończenia 60 lat, czy 60 plus doliczone miesiące w/g nowego wieku emerytalnego?Czy eme...

  • ada2206

    Dodano 2013-10-08 21:40 przez ada2206

    Jak będę miała naliczoną emeryturę powszechną po odejściu z pracy?

    Kobieta ur. 22.06.1949 - pracująca - staż pracy 45 lat. Od 2006 r. pobieram wcześniejszą emeryturę wg starych zasad, a zawieszoną od 01.2008 do 06.2009 i 2009. ZUS odwiesił mi ja gdy skończyłam 60 lat. 
    Jak będę miała wyliczoną emeryturę powszechną, gdy odejdę z pracy? Czy będzie odliczona kwota wyb...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

ZUS przypomina, że mamy wpływ na wysokość swojej emerytury. Im dłużej pracujemy zawodowo, tym nasza emerytura będzie wyższa.

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury może złożyć każdy emeryt, ale musi on być odpowiednio udokumentowany. Jeśli nie posiada on nowych dowodów na dodatkowy staż pracy czy zarobki, ZUS nie przeliczy na nowo emerytury.

22 grosze emerytury dostaje mieszkanka Wałbrzycha, która przepracowała sześć miesięcy na umowie zleceniu. Najwyższa emerytura w Polsce przekracza natomiast 40 tys. złotych. Czy opłaca nam się dłużej pracować? Czy przeliczenie emerytury ...

2 grosze emerytury miesięcznie otrzymuje pewien mieszkaniec Wrocławia, który w życiu opłacił tylko jedną składkę emerytalną - podał ZUS. To dobitne potwierdzenie tego, że należyte zabezpieczenie jesieni życia możliwe jest jedynie przy ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Emerytury / Renty

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania