eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteEmerytury / RentyOdprawa emerytalna


2016-09-03 10:06 autor: patagina43

3 069 odsłon

Odprawa emerytalna

Pracuje w areszcie śledczym jako urzędnik-pracownik cywilny. W listopadzie odchodzę na emerytur. Mam 42 lata pracy. 12 lat w areszcie i pozostałe w Społem, na poczcie.

Jaka wysokość odprawy mi się należy: 2 czy 6-miesięczna odprawa? Jest ustawa o urzędnikach i odniesienia do rozporządzenia, ale nie potrafię tego zinterpretować.

Dziękuję

Pytanie zaktualizowano 2016-09-03 22:23

Bardzo dziekuje za odpowiedz. Czytalam wyrok sądu i nie natknęłam sie tan na zapisy ustawy z 16 wrzesnia 1982 r. Tam art. 28 mowi o odprawie emerytalnej  i odsyla do art. 22. Tam znowu w ust. 2 jest zapis ze w Rozporzadzeniu Rady Ministrow zostana wskazane szczegolowe wytyczne co zaliczamy do okresu pracy w urzedach. Ustna informacje otrzymalam ze tylko 2 odprawy sie naleza po 12 latach pracy w areszcie. Pozostale okresy maja niby sie nie zaliczac do pracy   w urzedzie. Jest ponoc jakies rozpoczadzenie dotyczace pracownikow niebedacych czlonkami korpusy sluzby cywilnej. Stad moje watpliwosci. Bardzo dziekuje z gory z rozwiane moich watpliwosci.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-09-03 20:37 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Jeżeli jest to służba cywilna a  ma Pani łączny staż 25 lat, to przysługuje jej 6-miesięczna odprawa emerytalna. Potwierdził to także SN w wyroku z dnia 22 maja 2012 r., III PK 80/11, LEX nr 1213705), w którym stwierdził, że pracownikowi, który odchodzi z urzędu na emeryturę, przysługuje półroczna, a nie trzymiesięczna odprawa. Do jej uzyskania nie musi się wykazywać 20-letnim stażem w służbie cywilnej. Wystarczy, że tyle wynosił jego łączny wymiar zatrudnienia.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-09-05 18:39 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Jeżeli jest jakies rozporządzenie to powinni Pani go pokazać. Zawsze nalezy pytać o podstawę prawną  na jakiej jest wydawana decyzja. Wtedy można się odwołać lub przygotować ripostę.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Pracownik, który w trakcie zatrudnienia przeszedł na emeryturę i rozpoczął jej pobieranie, otrzyma odprawę emerytalną w momencie rozwiązania stosunku pracy. Ponowne podjęcie pracy przez emeryta po rozwiązaniu poprzedniej umowy o pracę nie ...

Dyrektor biblioteki będącej samorządową instytucją kultury nie jest pracownikiem samorządowym, w związku z czym będzie mu przysługiwała odprawa emerytalna w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia. Jeżeli jednak biblioteka działa w ...

Zakład Ubezpieczeń Społecznych radzi, aby wniosek o emeryturę składać w lipcu. Ten miesiąc jest najkorzystniejszy na zakończenie aktywności zawodowej, z uwagi na waloryzację roczną i kwartalną. Nasza emerytura będzie wyższa.

Kobiety odchodzące na emeryturę w wieku 60 lat, które były członkami OFE, mają dwukrotnie przeliczane emerytury. Pierwszy raz, kiedy złożą wniosek emerytalny i drugi raz po ukończeniu 65 roku życia.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Emerytury / Renty

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania