2015-09-22 11:59 autor: syrgon
6 145 odsłon
Witam,
moja mama (56 lat) kilka tygodni temu została wdową. Mój tata (56 lat) był na rencie w wyniku choroby nowotworowej.
Z tego co wyczytałem środki z OFE taty i subkonta w ZUS są dziedziczone (w połowie przez mamę a w połowie przez uposażonych, niestety tata nie wpisał nikogo więc rozumiem, że potrzebna będzie rozprawa spadkowa).
Mama dostanie teraz rentę po tacie i chciałaby także korzystać w przyszłości z emerytury po zmarłym mężu z racji tego, że emerytura taty miała być wyższa od jej własnej.
Chcę zatem zapytać, jaki jest zwiazek pomiędzy dziedziczeniem pieniędzy taty z OFE i z subkonta w ZUS a korzystaniem przez mamę w przyszłości z wyższej emerytury taty?
Czy to, że część z OFE taty zostanie przelana na OFE mamy a część po rozprawie spadkowej prawdopodobnie przelana na jej konto bankowe (jeśli będzie taka możliwość) wpłynie negatywnie na wysokość emerytury, która w przyszłości miałaby dostać po tacie?
Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.
2015-09-22 12:09 autor odpowiedzi: Renata Naworol CS i-BHP
Dodano 2014-04-24 09:04 przez konto usunięte
Mam 55 lat i przeszłam na emeryturę ze względu na warunki szkodliwe. Należałam do ZUS i OFE. Chcąc skorzystać z przysługującej mi emerytury musiałam zrezygnować z OFE.
Moje pytanie: czy możliwe jest, że przez to, że należałam do OFE, moja emerytura jest zaniżona?
Dodano 2013-08-21 16:55 przez xyz
W wieku 55 lat (ur. 1949) przeszłam na wcześniejszą emeryturę nauczycielską. Obecnie mam 64 lata i wg inf. ZUS o stanie konta, moja hipotetyczna emerytura powinna być znacznie wyższa od tej, którą obecnie otrzymuję. Czy mam się ubiegać o zmianę wysokości emerytury? Jeżeli tak, to co należy zrobić?
Dodano 2015-02-17 18:43 przez konto usunięte
Otrzymuje rentę powypadkową z tytułu choroby zawodowej i połowę emerytury (renta jest wyższa niż emerytura). Właśnie zmarł mój mąż, ktory otrzymywał wyższą emeryturę niż ja.Czy jestem uprawniona do otrzymywania dalej renty powypadkowej i połowę renty rodzinnej po zmarłym mężu? Albo odwrotnie: rentę ...
Dodano 2014-08-29 13:36 przez babunia
Witam,
z czego korzystniej przejść na emeryturę? Z ZUS czy KRUS? Co zrobić żeby emerytura była w tym przypadku jak najwyższa? Istnieje jakaś emerytura łączona? Mógłby ktoś pomóc i wyliczyć kwotę emerytury? Jestem kobietą urodzoną w kwietniu 1954 r. Niżej podaję potrzebne informacje.
ZUS - kapitał po...
Dodano 2014-01-20 14:35 przez konto usunięte
Witam serdecznie,
bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu mojej mamy. Problem dotyczy możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę. Mama urodziła się w 1958 roku, ma obecnie skończone 55 lat i pracuje na umowę o pracę, będąc ubezpieczoną w ZUS. Okresy składkowe przedstawiają się następująco:
...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Po śmierci osoby będącej na emeryturze lub rencie, prawo do wypłaty świadczenia ustaje. Wypłaconą już emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć ...
Zdarza się, że po śmierci członka rodziny uprawnionego do emerytury lub renty, należne mu świadczenie wpłynie na konto lub zostanie dostarczone przez listonosza. Co zrobić z tymi pieniędzmi? Czy możemy je zatrzymać? Oto, co radzi Zakład ...
Prawo do emerytury czy renty ustaje wraz ze śmiercią osoby uprawnionej. Jednak członkowie rodziny mają możliwość otrzymania ostatniej emerytury czy renty, jeżeli zmarły był do niej uprawniony przed śmiercią, ale jej nie pobrał ...
ZUS przypomina zasady, jakimi rządzi się wypłata emerytury lub renty w razie śmierci świadczeniobiorcy. Co do zasady, prawo do tych świadczeń ustaje wraz ze zgonem. Rodzina zmarłego może jednak otrzymać ostatnią rentę lub emeryturę, o ...