eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteEmerytury / RentyPrzywrócenie renty socjalnej a podjęcie pracy na umowę o pracę na czas określony


2015-01-17 11:47 autor: BrX

2 158 odsłon

Przywrócenie renty socjalnej a podjęcie pracy na umowę o pracę na czas określony

Witam,

jestem osobą niepełnosprawną od urodzenia, chorą na dziecięce porażenie mózgowe. Od osiągnięcia 18. roku życia w roku 2010 otrzymywałem rentę socjalną do września 2014 r. W międzyczasie w roku 2012 składałem odwołanie od decyzji ZUS do sądu pracy, które zakończyło się pozytywnie dla mnie i renta została przyznana na kolejne 2 lata.

Od września rozpocząłem ponownie procedurę odwoławczą, dwie komisje ZUS orzekły o mojej zdolności do pracy, więc odwołałem się do sądu pracy. Pod koniec roku 2014 otrzymałem powiadomienie o sądowej komisji lekarskiej, która odbędzie się w styczniu 2015. Jednak na początku grudnia, przed otrzymaniem wezwania pozytywnie przeszedłem rekrutację i zostałem zatrudniony na umowę o pracę na czas określony na okres 2 lat.

Jak to się ma teraz do mojego odwołania? Czy mogę się ubiegać o nie normalnie, a następnie zwrócić rentę z miesięcy, od których byłem zatrudniony, zachowując wyrównanie należnej składki? Czy tracę całkowicie prawo do odwołania i muszę jakoś powiadomić o tym ZUS i sąd? 

Tak więc podsumuję: od września nie dostaję renty, trwa procedura odwoławcza. Pracę rozpocząłem z dniem 7 stycznia 2015. Tak więc według mnie należy mi się wyrównanie za okres wrzesień-styczeń. Czy mam rację?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • aagulcia

    Dodano 2014-07-01 19:01 przez aagulcia

    Renta socjalna dla syna z Aspergerem

    Witam,
    mój syn ma 20 lat i zespół Aspergera. Dwa lata pobierał rentę socjalną jako całkowice niezdolny do pracy. Dwa tygodnie temu był na komisji o przedłużenie renty i wczoraj przyszła odmowna decyzja. Zespół Aspergera charakteryzuje się brakiem umiejętności w komunikacji społecznej. Syn wszedł na ...

  • Dyniu

    Dodano 2014-01-03 10:47 przez Dyniu

    Opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem. Świadczenie pielęgnacyjne a renta socjalna

    W roku 2014 ma się zmienić wysokość świadczenia pielęgnacyjnego, które to pobierają rodzice dzieci niepełnosprawnych. Jak to będzie w moim przypadku, kiedy mam przyznaną opiekę na syna na stałe, a syn pobiera rentę socjalną, którą też otrzymał na stałe - zasiłek pielęgnacyjny 153 zł.
    Dodam, że syn m...

  • stasiek06

    Dodano 2017-06-21 14:40 przez stasiek06

    Czy podczas trwania odwołania od decyzji ZUS przed sądem pracy mam się zarejestrować do UP?

    Witam,w czerwcu ubiegłego roku zaczęła się moja choroba - 182 dni chorobowego (operacja kręgoslupa zaplanowana na wrzesień b.r), następnie zasiłek rehabilitacyjny przez 3 miesiące, po tym okresie ZUS przyznał mi jeszcze 9 miesięcy lecz po tygodniu otrzymałem pismo z ZUS, że decyzja lekarza orzecznik...

  • wiosennysad

    Dodano 2014-12-08 17:55 przez wiosennysad

    Nadpłata renty socjalnej

    Witam,w tym roku mój niepełnosprawny syn kończy 21 lat (posiada orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności do pracy). Złożył właśnie w ZUS wniosek o rentę socjalną.Czy jeśli ZUS synowi przyzna rentę socjalną, to może syn wnioskować o nadpłatę renty od kiedy ukończył 18 lat? Syn pobiera rentę rodzinn...

  • Kamil83

    Dodano 2015-04-16 20:04 przez Kamil83

    Renta socjalna a niepełnosprawność

    Witam,od 20. życia mam stwierdzoną niepełnosprawność (umiarkowany stopień niepełnosprawności z przyczyn 02-P i 11-I-orzeczenie Powiatowego Orzecznictwa, co jest równoznaczne z II grupą inwalidzką (całkowita niezdolność do pracy).Leczę się od ponad 2,5 roku na chorobę afektywną-dwubiegunową, przewlek...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Od 1 września 2024 roku zaczęły obowiązywać nowe limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów - przypomina ZUS. Limity zostały obniżone, z uwagi na niższe przeciętne miesięczne wynagrodzenie za II kwartał 2024 r.

Od czerwca zaczną obowiązywać nowe limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów - przypomina ZUS. Jakie przychody spowodują zmniejszenie wypłacanego świadczenia, a jakie jego zawieszenie?

1 marca 2024 rosną limity dorabiania dla wcześniejszych emerytur i rencistów. Górny bezpieczny próg, po przekroczeniu którego ZUS może zawiesić wypłacanie świadczenia, będzie wynosić aż 9802,50 zł.

1 marca nastąpi waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. Tegoroczny wskaźnik waloryzacji to 112,12 proc. To oznacza, że świadczenia wzrosną o 12,12 proc. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że waloryzacja jest przeprowadzana z ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Emerytury / Renty

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania