eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteEmerytury / RentyJak uzyskać dokument ZUS Rp-7 ze zlikwidowanego zakładu pracy?


2014-08-13 01:53 autor: fiacik

114 752 odsłon

Jak uzyskać dokument ZUS Rp-7 ze zlikwidowanego zakładu pracy?

W 1988 roku pracowałam w Kominacie Budowlanym w Gdyni. Mam tylko dokument umowy o pracę na czas określony. Do obliczenia kapitału początkowego potrzebuję ZUS RP-7 lub kserokopie kartoteki zarobkowej. Gdzie mogę otrzymać te dokumenty?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-08-14 04:29 autor odpowiedzi: Piotr Górny - prawo pracy

    jeże li nie ma następcy prawnego to proszę szukać w archiwum państwowym

    jeżeli się nie uda, gdy będzie się Pani ubiegać o emeryturę pozostanie odwołanie od dcyzji ZUS do Sądu ubezpieczeń społecznych i udowadnianie wysokościz zarobków z kombinatu

    Oceń odpowiedź 8 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-11-26 20:45 autor odpowiedzi: m14111984

    Pargraf 21 ust. 1 rozporządzenia w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe stanowi, że:
         Środkiem dowodowym stwierdzającym wysokość wynagrodzenia, dochodu, przychodu oraz uposażenia przyjmowanego do ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty są
    zaświadczenia pracodawcy lub innego płatnika składek,
    legitymacja ubezpieczeniowa

    lub inny dokument, na podstawie którego można ustalić wysokość wynagrodzenia, dochodu, przychodu lub uposażenia.

         To zaświadczenie, wymienione jako pierwsze, to właśnie zaświadczenie, wystawiane na urzędowym, zusowskim druku Rp-7. Jak wynika z przepisu, może być więc wystawione tylko przez płatnika składek.
         W sytuacji, gdy płatnik (w tym wypadku pracodawca) nie istnieje, rzeczywiście można ustalić następstwo prawne - jednak istotne jest, żeby jednocześnie chodziło o podmiot, który, będąc takim następcą, archiwizuje akta osobowe, będące dopiero podstawą do wystawienia Rp-7 (w tym druku należy bowiem wskazać, na podstawie jakich dokumentów został on sporządzony). 
         Bazę zlikwidowanych zakładów pracy z miejscem przechowywania akt osobowych stworzył ZUS, znajduje się ona pod adresem internetowym:
          (albo po prostu wpisać w Google "akta osobowe ZUS", bądź też w wyszukiwarce na stronie ZUS: "baza zlikwidowanych".

         RATUNEK W PRZYPADKU BRAKU Rp-7: rzeczywiście, jak wskazano w odpowiedzi wyżej, brak Rp-7 nie wyklucza innego sposobu ustalenia żądanej podstawy wymiaru składek za sporne lata, na potrzeby przeliczenia świadczenia.
         Samo powołane rozporządzenie o postępowaniu przed ZUS wymienia tutaj inne dowody, takiej jak legitymacja ubezpieczeniowa, czy inny dokument, dostatecznie wyraźnie wykazujący wysokość zarobków.
         Sęk w tym, że ZUS podchodzi bardzo formalnie i łatwo kwestionuje np. archiwalne karty wynagrodzeń za poszczególne lata, przeszeregowania, czy umowy o pracę (zdarza się, że podważa też Rp-7, czy legitymację ubezpieczeniową).
         W ostateczności więc, jeżeli ZUS nie uwzględni któregokolwiek z tych dokumentów i odmówi przeliczenia, albo ustali wysokość ustalonego świadczenia niezgodnie z rzeczywistością, sporne zarobki do podstawy wymiaru emerytury, bądź renty, należy ustalać w sądzie - składając odwołanie od takiej decyzji. Odwołanie składa się w terminie miesiąca od doręczenia decyzji - do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego Sądu Okręgowego, za pośrednictwem ZUS. Odwołanie jest wolne od opłaty.
         Sąd w ramach omawianych ustaleń nie jest - w przeciwieństwie do ZUS - związany jakimikolwiek ograniczeniami dowodowymi. Przede wszystkim sądy zwykle inaczej - wszechstronnie i bardziej liberalnie - oceniają dodowy z dokumentów. Sąd zawoła raczej z urzędu zawoła o archiwalne dokumenty kadrowe. Często zdarza się też powoływanie z urzędu przez dowodu z opinii biegłego dla oceny spornych kart wynagrodzeń, bądź innych kwitów. Orzecznictwo dopuszcza nawet ustalenie spornego wynagrodzenia - na potrzeby wymiaru świadczenia - za pomocą zeznań świadków, chociaż to ostatnie raczej jest trudne w praktyce.

         Pozdrawia //

    Oceń odpowiedź 5 28

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • morin1949

    Dodano 2013-07-01 21:38 przez morin1949

    Uzyskanie dokumentu Rp-7, gdy firma już nie istnieje

    W okresie 1.09.75-31.09.76 odbywałem staż geodezyjny w OPGK Katowice. Firma obecnie nie istnieje, do kogo mam się zwrócić o wydanie dokumentu Rp-7?

  • pirat

    Dodano 2015-10-14 17:57 przez pirat

    Brak świadectwa pracy, a druk ZUS Rp-7

    Udałem się do archiwum, gdzie są moje dokumenty osobowe płacowe ze zlikwidowanego zakładu pracy, w  którym przepracowałem od 1990 r. do 31.12.2000 r.Złożyłem podanie o wystawienie zaświadczenia o okresie zatrudnienia i wysokości zarobków. Po paru dniach otrzymałem telefon z archiwum, że nie wystawią...

  • AC1950

    Dodano 2012-07-18 19:48 przez AC1950

    Pracowałem w Zjednoczeniu Przedsiębiorstw Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kielcach, Al.IX Wi

    Czy mogę otrzymać z Archiwum zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu Rp-7 drogą elektroniczną . Pracowałem w Zjednoczeniu Przedsiębiorstw Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w okresie od 01.12.1976 do 30.09.1978. Jeśli nie, to w jaki sposób mogę otrzymać wniosek o takie zaświadczenie, który m...

  • pikusia2

    Dodano 2012-11-10 18:04 przez pikusia2

    Kapitał początkowy

    Usiłuję ustalić swój kapitał początkowy. Pracowałam m.in. w firmie, która ma status podmiotu aktywnego, a od dawna nie istnieje. Nie ma więc żadnego archiwum w którym mogłabym uzyskać zaświadczenie o zarobkach. Co robić?

  • Masza

    Dodano 2016-10-21 17:28 przez Masza

    Zlikwidowany zakład pracy a dokumentacja płacowa

    Dawny zakład pracy mojego męża został zlikwidowany i przejęty przez innego pracodawcę. W chwili obecnej mąż składa papiery o rentę. Dotarliśmy do księgowości, która jest w posiadaniu dokumentacji za lata, w których mąż tam pracował i wystawili nam druk RP-7. Wcześniej mąż występował też o ustalenie ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Złożenie wniosku o emeryturę oznacza konieczność zgromadzenia dokumentów potwierdzających zatrudnienie i to niejednokrotnie w okresach bardzo odległych czasowo. Brak takich dokumentów owocować może obniżeniem wysokości emerytury. W ...

Poszukiwanie dawnych akt osobowych to sytuacja, z którą musi zmierzyć się niemałe grono osób ubiegających się o emeryturę lub rentę. Dość często bowiem zdarza się, że zależy nam na dokumentach pracowniczych wystawionych przez firmę, ...

Jeżeli pracownik wykaże, że w związku z działalnością pracodawcy - polegającą na wykonywaniu obowiązków wynikających z przepisów prawa ubezpieczeń społecznych - poniósł szkodę, to wówczas na pracodawcy spoczywa ciężar ...

W wyniku tegorocznej waloryzacji stan kont i subkont przyszłych emerytów powiększył się o 521,7 mld zł. To 71 mld więcej niż rok temu.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Emerytury / Renty

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania