Witam,
potrzebuje pomocy w odpowiedzi na pytanie: z jaką datą otrzymam decyzję z ZUS o przyznaniu mi renty wojskowej po mężu?
Sytuacja wygląda tak:
Mój mąż zawodowy żołnierz zmarł 19 lat temu, gdy ja miałam ukończone 30 lat. Na tamten moment nie przysługiwało mi żadne świadczenie. Ponadto, mam dwie córki, jednak aktualnie w wieku 25 lat druga w wieku 23 lat. Ta starsza nie otrzymuje już renty rodzinnej wojskowej, ponieważ w tamtym roku skończyła studia.
Jak się dowiedziałam, ja jako wdowa jestem uprawniona do starania się o rentę po zmarłym małżonku do 5 lat od ukończenia przez najmłodsza córkę 18 roku życia. Data ta, więc przypada na dzień 5 lipca 2014 r.!!!
W kwietniu br złożyłam wniosek o przyznanie mi renty na skutek niezdolności do pracy, tak musi być to na skutek niezdolności, ponieważ nie ukończyłam jeszcze 50 lat. Kolejno początkiem czerwca komisja lekarska ZUS uznała, że jestem zdolna do pracy i renta mi nie przysługuje, złożyłam więc odwołanie od tej decyzji w dniu 12.06.2014 r. Dziś dostałam wezwanie na termin 14.07.2014 r. - sęk w tym jednak, że decyzja ta musi mieć datę przed 5 lipca 2014 r.!
Jednak nie wiem czy skoro pierwszy wniosek złożyłam w kwietniu, a odwołanie w czerwcu, to data przyznania renty będzie na dzień złożenia pierwszego wniosku, czy może na dzień złożenia odwołania, czy po prostu na dzień wydania ostatecznej decyzji przez komisję lekarską ZUS?
Bardzo proszę o pomoc w tym temacie!
Dodano 2015-09-24 18:11 przez Promyczek
Mój mąż zmarł 12 lat temu, otrzymuje po nim rentę rodzinną, gdyż jestem niezdolna do pracy w stopniu umiarkowanym. W przyszłym roku kończę 50 lat mam w związku z tym pytanie, czy nadal będę musiała stawiać się na komisję lekarskie w sprawie?
Dodano 2014-05-07 12:01 przez tedrc
Z powodu choroby zostałem uznany przez lekarza orzecznika całkowicie niezdolnym do pracy od 1.02-2013 do 30.04.2014 r. W kwietniu 2014 orzecznik uznał mnie za częściowo niezdolnego do pracy do 30.04.2016 r. W tym czasie mój stan zdrowia się pogorszył.
Czy w przypadku odwołania do komisji lekarskiej ...
Dodano 2013-10-23 21:55 przez lucja
Proszę o poradę, bo nie wiem czy taka renta rodzinna się nieprzedawniła. Mama ma 56 lat, przepracowała 25 lat. Od około 10 lat jest bezrobotna bez prawa do zasiłku. Jej mąż zmarł 28 lat temu, miał rentę.
Po śmierci męża mama pracowała. Była przyznana renta rodzinna na dziecko, dopóki się uczyło. Obe...
Dodano 2016-08-28 12:21 przez elza631
Witam,w chwili śmierci męża nie nabyłam żadnych praw do renty rodzinnej, mąż był już na emeryturze. Miałam 43 lata, mąż nie żyje prawie 10 lat, ja mam 30 lat pracy nadal pracuję.Czy mogę ubiegać się o rentę rodzinną w wieku 55 lat?Proszę o pomoc i odpowiedź.Z poważaniem,Elżbieta P
Dodano 2015-07-06 10:39 przez Kinia
W chwili śmierci męża miałam 44 lata. Obecnie mam 51 lat. Do sierpnia tego roku córka pobierać będzie rentę rodzinną.Czy mam prawo do renty po mężu?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Po śmierci osoby będącej na emeryturze lub rencie, prawo do wypłaty świadczenia ustaje. Wypłaconą już emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć ...
Zdarza się, że po śmierci członka rodziny uprawnionego do emerytury lub renty, należne mu świadczenie wpłynie na konto lub zostanie dostarczone przez listonosza. Co zrobić z tymi pieniędzmi? Czy możemy je zatrzymać? Oto, co radzi Zakład ...
Prawo do emerytury czy renty ustaje wraz ze śmiercią osoby uprawnionej. Jednak członkowie rodziny mają możliwość otrzymania ostatniej emerytury czy renty, jeżeli zmarły był do niej uprawniony przed śmiercią, ale jej nie pobrał ...
Dla każdej rodziny dni po śmierci bliskiej osoby są bardzo trudne. Bywa, że pogrążona w smutku zapomina o poinformowaniu ZUS o śmierci emeryta lub rencisty więc do drzwi puka listonosz z przekazem za kolejny miesiąc. Niestety pieniądze ...