2013-01-23 18:37 autor: konto usunięte
10 144 odsłon
Witam! Mam pewne wątpliwości w sprawach ewidencji sprzętu.
Założyłem fotograficzną DG na zasadach ogólnych bez VAT. Sprzęt zakupiony został z dotacji UP.
1. Czy sprzęt zakupiony z dotacji (sprzęt aparaty, obiektywy) w ogóle wpisuje się w spis z natury i do ewidencji wyposażenia czy może jako środek trwały? Nie wliczam go w koszty uzyskania przychodów. Jeżeli wpisałbym go jako ŚT to musiałbym zrobić amortyzację, a nie mogę bo dotacja jest nieopodatkowana. Z kolei wiadomym jest, że tego sprzętu będę używał do pracy. Trochę to dla mnie nie jasne.
Swoją drogą, która opcja jest lepsza np. jak dokupię Laptop albo obiektyw, wpisywać do ŚT czy EW jeżeli jest poniżej 3500? Co jeśli będę chciał sprzedać obiektyw za rok (w obydwóch przypadkach odprowadzam podatek?)
Będę wdzięczny za pomoc
Pozdrawiam
2013-01-23 19:21 autor odpowiedzi: konto usunięte
Poruszasz cały szereg spraw.
1. Zasady traktowania środków trwałych i niskocennych środków trwałych zakupionych za środki z dotacji są takie same jak innych środków trwałych. Nie ma między nimi różnicy.
Wpisujesz je do ewidencji i rozpisujesz w tej ewidencji ich amortyzację. Natomiast nie pokazujesz tej amortyzacji w książce przychodów i rozchodów.
2. Nie możesz planować, że zakupione za dotację środki trwałe i niskocenne środki trwałe będziesz sprzedawać. Nie po to dostałeś pieniądze na środki trwałe, abyś z założenia nimi obracał.
Zatem traktujesz je jak ST i NST.
Nikt Ci nie broni sprzedawać środki trwałe. Jak minie odpowiedni czas i będziesz wtedy chciał sprzedać je to je sprzedasz. Tylko zaznaczaj (abyś był czysty) w umowie sprzedaży, że źródłem finansowania sprzedawanych środków trwałych była dotacja unijna.
Podatek odprowadzisz tylko wtedy, gdy niezamortyzowana część środka trwalego jest mniejsza od wartości za którą ją sprzedałeś. Np. Masz wypasiony laptop za 5000. Za rok zostanie on zamortyzowany w 40 % czyli niezamortyzowane zostanie 60 % tj. 3000.
Sprzedasz do za 2900, to nie zaplacisz podatku. Sprzedasz za 3100, to zapacisz (od 100 oczywiście).
2013-01-23 20:29 autor odpowiedzi: konto usunięte
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Nie zamierzam oczywiście tego sprzętu sprzedawać, pytam przyszłościowo, która forma jest korzystna, bo oczywiście będę działalność rozbudowywał i dokupował lepszy sprzęt, a co za tym idzie starszy sprzedawał.
W takim razie robię ewidencję ŚT i wpisuję tam aparaty i obiektywy, ceny ich zakupu itd. Ale jak rozpisać ich amortyzajcę? Wiem, że jako mały przesiębiorca mogę zamortyzować sprzęt jednorazowo (do 50tys Euro w roku), czyli po prostu wpisuje amortyzację 100%?
Jeżeli jednak jeden z aparatów i obiektyw były tańsze niż 3500zł, to mam go wpisywać do ŚT? czy zaliczyć do Ewidencji Wyposażenia? Rozumiem, że tworzy się albo jedno albo drugie. Pozostaje też pytanie co z dodatkowymi akcesoriami tańszymi niż 1500zł?
dziękuję za pomoc!
Dodano 2013-10-15 16:23 przez dadzik
Dzień dobry,
otworzyłam DG z dotacji z PUP. Nie jestem VAT-owcem i rozliczam się na zasadach ogólnych. Chciałam zapytać, czy zakupy z dotacji powinnam wpisać w KUP? Gdzie wpisać wyposażenie, które nie przekracza 3500 zł netto, a gdzie uwzględnić wyposażenie poniżej 1500 zł? Czy nie będąc VAT-owcem m...
Dodano 2012-11-02 12:28 przez konto usunięte
Witam,
mąż założył działalność gospodarczą na początku października. Rozliczenie firmy przypadło mi w udziale, i chociaż bardzo się staram ogarnąć temat i sięgać do źródła, to czas mnie nagli a ja pewnych rzeczy nadal nie wiem.
Może rozgraniczę, aby to co napisze było czytelne.
1. Samochód przechodz...
Dodano 2013-03-12 17:46 przez ajass
WitamOtrzymałam dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej z PUP. Zgodnie z umową nie występowałam o zwrot VAT tak, aby nie zwracać go do PUP. Jestem VAT-owcem, prowadzę działalność na zasadach ogólnych. Wyczytałam, że dotacja stanowi przychód klasyfikowany jako przychód z innych źródeł, które...
Dodano 2013-04-25 12:44 przez monixes
Witam,
Założyłam działalność usługową fotograficzną. Kupiłam sprzęt za dotacje z PUP (obiektywy, laptop, aparat, płyty DVD, inne akcesoria).
Czy powinnam zrobić spis z natury i ująć w nim te wszystkie rzeczy, pomimo iż prowadzę działalność usługową?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Budynki czy budowle, gdy te są nowe, amortyzuje się bardzo długo. Co innego nieruchomości tzw. używane czy też inwestycje w obcych środkach trwałych. Niestety podatnik nie ma tutaj dowolności w zakresie klasyfikacji. Musi też pamiętać ...
Przedsiębiorca który bezinteresownie (nieodpłatnie) udostępnia swoje firmowe składniki majątku zewnętrznym podmiotom, musi z tego tytułu zapłacić ... podatki. W przypadku VAT czynność taką traktuje się jak świadczenie usługi, zaś w ...
Budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie stanowią odrębny środek trwały a nie inwestycje w obcych środkach trwałych. Dlatego też nie można dla nich zastosować 10% stawki amortyzacji przewidzianej dla tych ostatnich - uznał Dyrektor ...
W określonych sytuacjach zakup mieszkania można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności. Kosztem w takim przypadku są oczywiście odpisy amortyzacyjne od jego wartości początkowej. Podatnicy próbują jednakże ...
2024-10-01 19:13
2024-05-16 12:20