eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaBHPCukrzyca w pracy - obowiązki pracodawcy i pracownika


2012-12-12 12:44 autor: Expedyt

13 092 odsłon

Cukrzyca w pracy - obowiązki pracodawcy i pracownika

Od 3 lat choruję na cukrzycę leczoną insuliną. O fakcie tym poinformowałam pracodawcę i współpracowników bezpośrednio po wykryciu choroby. Do tej pory nikt nie miał żadnych zastrzeżeń. Kilka dni temu pracodawca (żeby było ciekawiej - lekarz znający problem cukrzycy) zarzucił mi że zbyt często jadam i przebywam w pokoju socjalnym. Odpowiedziałam że mam jedną przerwę śniadaniową i że czasem potrzebuję wykonać pomiar glukozy czy też zjeść przekąskę w przypadku gdy czuję, że może pojawić się niedocukrzenie. Wtedy pracodawca zażądał zaświadczenia od lekarza diabetologa i lekarza medycyny pracy w celu ustalenia dodatkowej przerwy.

Posiadam aktualne zaświadczenie o przydatności do pracy wystawione przez lekarza medycyny pracy i pracodawca o tym wie. Zastanawiam się jednak jaka jest prawidłowa procedura? Czy należy wystąpić do inspektora BHP w celu ustalenia dodatkowej przerwy? Czy to powinien zrobić pracodawca czy pracownik. Sytuacja w zakładzie jest trudna ponieważ pracodawca stosuje mobbing wobec mojej grupy zawodowej (pielęgniarki i położna).

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-12-13 15:46 autor odpowiedzi: Tomasz Szczygieł

    Jeżeli lekarz medycyny pracy na zaświadczeniu o braku przeciwskazań do wykonywania pracy dopisze jakieś zalecenia, np. ograniczenia co do ciężarów przenoszonych przez pracownika, to pracodawca ma obowiązek je uwzględnić podczas organizacji pracy. 

    Proponuje wystąpić o skierowanie na kontrolne badania lekarskie.

    FTH TomTech www.tomtech.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Laciaty

    Dodano 2013-06-04 13:52 przez Laciaty

    Zatrudnienie pracownika. Jakie mam obowiązki wobec niego jako pracodawca?

    Witam,
    Mam pytanko, co muszę zrobić zatrudniając pracownika? Jest to pierwszy pracownik w firmie. Będzie pracował głównie fizycznie ale również jako sprzedawca. Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć jakie mam po kolei obowiązki, takie podstawowe. Czyli m.in.:
    Jak najlepiej określić stanowisko pracy (czy ...

  • Agimaile87

    Dodano 2013-08-19 23:47 przez Agimaile87

    Badania kontrole po zwolnieniu lekarskim

    W dniu dzisiejszym pracodawca, ktorym jest jeden z banków, dopuścił mnie do pracy bez badań lekarskich po 5-ciu miesiącach zwolnienia lekarskiego. Co teraz? Jakie są konsekwencje dla pracodawcy? Rozumiem, że dla pracownika żadne, bo to pracodawca zaniedbał obowiązku.

  • madziaM155

    Dodano 2014-02-24 20:46 przez madziaM155

    Koniec chorobowego. Kiedy po zdolność do pracy?

    Witam,
    moja sytuacja wygląda tak: 03.03 kończy mi się chorobowe trwające od 08.12.2013. Kiedy mam się udać na badania zdolności do pracy? W ostatni dzien trwania zwolnienia czy dopiero następny, tj. 04.03?

  • boldi32

    Dodano 2013-11-20 09:32 przez boldi32

    Badania okresowe a czas ich wykonania

    Termin wykonania badań okresowych dla pracownika upływa w dniu 20 XI 2013 r. Czy mogę go zatrudnić na III zmianie w dniu 20 XI 2013 r?. Z uwagi na charakter pracy zatrudniony jest głównie na III zmianie.

  • kasia_pk

    Dodano 2013-11-18 14:41 przez kasia_pk

    Badania lekarskie stażysty

    Witam,
    od 1 grudnia został mi przyznany stażysta z UP z zastrzeżeniem, że UP nie wysyła go na badania wstępne, bo nie ma na to środków. Czy w takim wypadku wysłanie stażysty na badania spoczywa na pracodawcy? Czy jest ono obowiązkowe?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

1 lipca br. zostanie odwołany stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Konsekwencją prawną tego będą zmiany szeregu regulacji oraz ważności niektórych dokumentów. Dotyczą one zarówno pracowników, jak i pracodawców. Co się zmieni?

Już 1 lipca odwołany zostanie stan zagrożenia epidemicznego, który towarzyszył nam od wybuchu pandemii w marcu 2020 roku. oznacza to wiele zmian dla pracodawców i pracowników. Oficjalne zakończenie stanu zagrożenia epidemicznego wiąże ...

Rok 2023 przyniósł poważne zmiany w Kodeksie pracy. Oprócz nowelizacji przepisów w zakresie pracy zdalnej, 26 kwietnia zaczną też obowiązywać regulacje wdrażające unijną dyrektywę work-life balance oraz dyrektywę w sprawie ...

Informacje o rozprzestrzeniającym się koronawirusie 2019-nCoV niepokoją – jego przypadki diagnozowane są również w Europie. W erze otwartej wymiany handlowej oraz swobody przepływu osób, ryzyko przenoszenia niebezpiecznego wirusa ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy