2020-09-24 09:17 autor: MaJuBo
2 813 odsłon
Dzień dobry.
Przedsiębiorstwo, w którym pracuję, to firma budowlana o dużym rozproszeniu projektów krajowych i zagranicznych. Zdarza się, że realizujemy zlecenia jako podwykonawca, które trwają np. 2 m-ce (albo krócej) i angażują tylko kilka osób. Są też projekty znacznie większe oraz kilka stałych lokalizacji.
Moje pytanie dotyczy wykonywania pomiarów czynników szkodliwych na stanowiskach pracy. Na małych projektach, które trwają krótko. Nie realizujemy takich pomiarów, bo nawet czasem nie zdążymy, koszt jest duży, nie mamy zgody klienta - często działamy na dużych obiektach typu elektrownia, rafineria.
W skierowaniu na badania musimy wpisać czynniki szkodliwe i wyniki przeprowadzonych pomiarów. Do tej pory wpisywano wyniki "poglądowe" to znaczy z ostatnich pomiarów wykonanych dla stanowiska pracownik budowlany (np. na elektrowni), a teraz zatrudniamy pracownika budowlanego, który być może będzie na rafinerii albo innych zakładach i też jako "wzorcowe" wpisujemy mu na skierowaniu te wyniki z elektrowni.
Zdaję sobie sprawę, że to nie jest optymalne rozwiązanie, najlepiej byłoby robić pomiary wszędzie, nawet na drobnych projektach, ale to nie jest możliwe. Czy mogłabym prosić o jakąś radę w tym zakresie?
Sprawa dotyczy też oceny ryzyka zawodowego, gdzie wpisywane były te poglądowe wyniki wykonane w jakiejś lokalizacji. Tylko, że w ORZ teoretycznie w ogóle nie musiałoby być wyników pomiarów?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Małgorzata Bogdziewicz
2020-10-09 18:39 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl
Dodano 2019-09-12 12:30 przez ais22go
Witam,mam wspomóc BHP-owca przy aktualizacji przestarzałej oceny ryzyka. Czy ocenę robi się dla każdego stanowiska np. sekretarka, księgowa, kadrowa, jeśli warunki są zbliżone, czy dla każdego najlepiej mieć oddzielnie?
Dodano 2016-08-31 20:27 przez olazębala90
Czy pracodawca musi mykonywać pomiary czynników szkodliwych na wszystkich stanowiskach pracy?
Dodano 2018-11-28 19:23 przez Edi1987
Pracownicy na stanowisku konserwatora korzystają okazjonalnie, w ramach doraźnych potrzeb związanych z pracami konserwacyjnymi i naprawczymi (nieregularnie), z różnych preparatów chemicznych (kleje, farby, silikon, pianki montażowe, rozpuszczalnik do farb, smary, oleje, środki czystości).Pracodawca ...
Dodano 2015-07-07 16:22 przez dzasta81
Witam,pracuję w zakładzie produkcyjnym, od pewnego czasu zajmuję stanowisko produkcji silikonu. Praca polega na przetaczaniu, a w zasadzie na przewożeniu ręcznym wózkiem typu "żuraw" beczek o masie 200 kg. Waga łączna beczki i wózka wynosi ok. 700 kg.Czy są jakieś normy dopuszczalne przewożenia taki...
Dodano 2017-04-27 15:47 przez olazębala90
Kto jest uprawniony do wykonania instrukcji eksploatacji kotła opalanego paliwem stałym?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Prawo pracy nakłada na pracodawcę obowiązek przeprowadzania oceny ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy. Kiedy i jak powinno dokonywać się tej oceny? Jak scharakteryzować dane stanowisko pracy? Lektura poniższego tekstu pomoże zrozumieć ...
17 listopada 2023 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące BHP na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Co takiego się zmieniło i na co muszą przygotować się pracodawcy?
Każdy pracownik, zanim podejmie swoje obowiązki, powinien być poinformowany przez pracodawcę o wszelkich zagrożeniach i ryzyku zawodowym wynikającym z zajmowanego stanowiska. Organizowanie pracy w sposób bezpieczny i higieniczny to jeden z ...
Rynek pracy stawia dzisiaj przed pracodawcami zupełnie nowe, nieoczywiste wyzwania. W dobie pandemii koronawirusa Covid-19 znakomita większość pracowników biurowych wykonuje swoje obowiązki zdalnie, co stwarza możliwości, ale jest również ...
2022-04-23 08:39
2021-11-16 16:50