eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaBHPWspólny ciąg dla pieszych i wózków widłowych


2019-10-16 12:39 autor: knorkator

4 634 odsłon

Wspólny ciąg dla pieszych i wózków widłowych

Dzień dobry,

mam pytanie dotyczące wyznaczania ciągów komunikacyjnych. Mamy podłużną halę, gdzie droga komunikacyjna przebiega jej środkiem, a po obu stronach umieszczone są stanowiska montażowe. Odległość pomiędzy naprzeciwległymi gniazdami jest zbyt mała, abym mógł umieścić ciąg pieszy obok ciągu preznaczonego dla wózków widłowych, zgodnie z wytycznymi.

Czy w szczególnych przypadkach możliwe jest stworzenie wspólnego ciągu pieszo-pojazdowego? Droga ta nie jest szlakiem transportowym (jest to końcowa część hali, gdzie odbywa się jedynie montaż), a wózek widłowy pojawia się tam sporadycznie.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2019-10-16 15:50 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Jest to mozliwe, ale ciąg komunikacyjny powinien byc oznakowany i wynosić co najmniej:Polska Norma:  PN-M-78010:1968
    „Transport wewnętrzny. Drogi i otwory drzwiowe. Wytyczne projektowania” podano wytyczne do projektowania m.in. dróg transportowych w budynkach magazynowych. Dla silnikowych pojazdów transportowych poruszających się w ruchu jednostronnym (bez równoczesnego ruchu pieszego i innych środków transportu) minimalna szerokość drogi na odcinkach prostych powinna wynosić:

    B = a + 60 cm

    Gdzie: a to szerokość środka transportowego, ewentualnie gdy wózek przewozi ładunek szerszy niż wózek przyjmuje się szerokość ładunku.

    Szerokość drogi B nie powinna być jednak mniejsza niż 120 cm.

    Gdy pomiędzy regałami mogą poruszać się w tym samym czasie piesi, to szerokość B powinna wynosić co najmniej: B= a+100 cm.
    Czyli wózek wraz z ładunkiem, który moze wystawać za obys wózka plus 100 cm nie może być mniejszy niż 220 cm.
    W omawianym przypadku należy wystapić do Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz do Państwowego Inspektora Pracy o odstępstwo od warunków pracy. W przypadku uzasadnenia sowich racji może Pan liczyć na pozytywna odpowiedx i zaakceptowanie warunków pracy, które nie spełniaja ogólnej normy.




    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2018-01-17 13:28 przez konto usunięte

    Pomarańczowe, pulsujące światło ostrzegawcze na wózku widłowym

    Witam,pytanie dotyczy pomarańczowego, pulsującego oświetlenia tzw. "koguta" zamieszczonego na wózku widłowym. Czy jest obowiązkowe czy opcjonalne?Dodam, że wózek porusza się po hali produkcyjnej dobrze oświetlonej, bez nadmiernego hałasu, silnik jest dobrze słyszalny. Pracownicy pracują na wydzielon...

  • KamileF

    Dodano 2018-09-15 22:18 przez KamileF

    Jakie spodnie dla elektryka na placu budowy?

    Witam,jest jest jakiś przepis mówiący o tym, jak ma być ubrany elektryk na placu budowy? Dokładnie chodzi mi o spodnie, gdyż ostatnio inspektor zwrócił i uwagę na nieodpowiednie spodnie.

  • Ryfunia83

    Dodano 2018-03-01 16:17 przez Ryfunia83

    Czy drążek gimnastyczną w biurze jest zgodny z BHP?

    Mam problem z umieszczeniem w biurze, gdzie pracują informatycy, drążka gimnastycznego do podciagania i rozciągania kręgosłupa.Czy jest to zgodne z przepisami BHP, by umieścić regulamin korzystania, jakieś podpisane oświadczenia? Może ktoś ma pomysł jak to rozwiązać?

  • michalmmm

    Dodano 2018-01-13 14:09 przez michalmmm

    Zabezpieczenia przy pracach na wysokości

    Witam,
    mam pytanie: czy pracownik, który pracuje na dachu, który musi być wyposażony w szelki bezpieczeństwa, zamiast szelek może mieć założoną uprząż wspinaczkową jako zabezpieczenie przed upadkiem?

  • Anna.Lewandowska

    Dodano 2021-09-10 09:38 przez Anna.Lewandowska

    Czy wanna z przepracowanym olejem silnikowym może stać wewnątrz warsztatu

    Interesuje mnie kwestia, czy wanna z przepracowanym olejem silnikowym może stać wewnątrz warsztatu, czy może musi być do niego osobne pomieszczenie? A może musi stać na zewnątrz?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Według danych z początku maja br., blisko 120 tys. obywateli Ukrainy podjęło już zatrudnienie w Polsce na uproszczonych zasadach. Oprócz dopełnienia formalności związanych z samym procesem zatrudniania, pracodawcy powinni pamiętać ...

Dwa ostatnie miesiące roku to tradycyjnie już spore wyzwanie dla przedsiębiorców, ale również pracowników mierzących się z ogromnym wzrostem obciążenia pracą, szczególnie w handlu. Krajowa Sekcja Handlu NSZZ "Solidarność" już w ...

17 listopada 2023 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące BHP na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Co takiego się zmieniło i na co muszą przygotować się pracodawcy?

Już od wielu lat możemy obserwować kreatywne podejście do przedświątecznego dekorowania nie tylko domów, ale w zasadzie każdej przestrzeni wokół nas. Miasta prześcigają się więc w pomysłach na rozświetlenie ulic, a centra handlowe w ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania