eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaAuto w firmieamortyzacje i odliczenia


2008-04-04 15:04 autor: konto usunięte

18 056 odsłon

amortyzacje i odliczenia

czy ktoś bardziej obeznany może mi powiedzieć czy dobrze rozumuje? ;)

1. mam samochód prywatny osobowy, zakładam firme wciagam auto jako środek trwały i rejestruje na firme, dzieki temu moge odliczyć amortyzacje środka trwałego? czyli te 20% wartości przez 5lat?

2. jak policzyc wartosc jesli to auto uzywane a kupione 2lata temu?

3. co to jest tak na prawdę ta amortyzacja? czy to dodatkowa kwota jaką odliczam od dochodu firmy?

4. jeśli nie moge rozliczyc vatu od zakupu gazu w aucie firmowym osobowym to jak wogole moge rozliczyc paliwo(czytaj gaz w tym wypadku) wrzucam cała fakture w koszta uzyskania przychodu?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI (pokaż wszystkie )

  • 2008-04-04 17:25 autor odpowiedzi: konto usunięte

    odp.1samochód osobowy nie musisz rejestrować na firmę,możesz go wprowadzić jako śr.trwały do EŚT na podstawie oświadczenia.

    odp.2 jeżeli samochód był używany przez poprzedniego właściciela przez conajmniej 6m-cy,a ty używasz go też ponad 6m-cy wtedy można uznać,że samochód jest używany i zastosować skróconą amortyzację do 30 m-cy,do zaliczenia w koszty mięsięcznie,kwartalnie lub rocznie.

    3.Jeżeli to ty byłeś pierwszym nabywcą samochodu to amortyzacja przez 5 lat 20%

    4.Ważna jest wartość początkowa samochodu,musisz ją sam ustalić w/g cen rynkowych takiego samego samochodu, z grudnia 2006r,lub poprosić w komisie o jego wycenę.

    5.Amortyzacja jest to koszt zużycia samochodu,czyli tracenie na wartośći na skutek eksploatacji,oblicza się przykład.np.wartosć samochodu-60000złx20%=12000,00/roczna amortyzacja/12000:12=1000zł/miesięczna amortyzacja,czyli należy sporządzić DW na podstawie którego co miesiąc przez 5 lat ujmować w kup po 1000zł.Pamiętaj tylko,że po wprowadzeniu samochodu do EŚT,amortyzację księgujesz w kosztach dopiero od następnego miesiąca.

    6/Jest to koszt który odejmuje się od dochodu.

    7/wat od paliwa jest nieodliczalny,więc koszt zakupu należy ująć w kwocie brutto

    8/inne wydatki związane z eksploatacją samochodu wprowadzonego do EŚT stanowią koszt w kwocie netto,a wat jest odliczalny.

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-04-04 17:27 autor odpowiedzi: konto usunięte

    1. Mniej więcej tak, z tym, że bez przerejestrowywania, bo nie można zarejestrować samochodu na jednoosobową firmę, a tylko na jej właściciela.

    2. Zgodnie z art. 22g updof pkt 1za wartość początkową środków trwałych uważa się w razie nabycia w drodze kupna - cenę ich nabycia. Pkt 8 - jeżeli nie można ustalić ceny nabycia środków trwałych nabytych przez podatników przed dniem założenia ewidencji, wartość początkową tych środków przyjmuje się w wysokości wynikającej z wyceny dokonanej przez podatnika, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji oraz stanu i stopnia ich zużycia.

    3. Amortyzacja to nic innego jak zużycie. Po prostu "zużywa" się co miesiąc kawałek samochodu na potrzeby firmy i stanowi to koszt uzyskania przychodów.

    4. Zgadza się.

    Pozdrawiam

    o, widzę, że mnie ktoś wyprzedził :-)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-04-04 21:29 autor odpowiedzi: konto usunięte

    wydaje mi się że rozumiem ale chciałabym doprecyzować mój przypadek ;)

    1. w chwili obecnej oboje jesteśmy współwłaścicielami tego auta prywatnie, jeśli wniesiemy auto to sie chyba nazywa aportem do firmy spólki cywilnej, nie przerejestrowujemy go, tylko składamy oświadczenie i wciagamy do środków trwałych

    - moje pytanie czy tak samo moge zrobić z komputerem i innym sprzętem ktory jest moja własnościa a bede na tym pracować w firmie?

    2. nie rozumiem tego "czyli należy sporządzić DW" i tych okresów amortyzacji normalnie(i przy nowym aucie) czyli przez 5lat-odliczam po 20% co roku, wiec chyba bardziej mi zalezy zeby odliczenia robić dłużej niż krócej? chyba że ze skróceniem okresu amortyzacji do 30msc wiąze sie też wiekszy procent odliczenia?

    reszta wydaje się jasna, bardzo dziękuje za poświecony czas ;)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-04-05 12:33 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Widzę,że masz duże trudnośći,proponuję na początek zlecić prowadzenie księgowania firmie obrachunkowej lub zaprzyjażnionej księgowej.W waszym wypadku ponieważ jest to SC,przy wprowadzeniu do firmy samochodu trzeba spisać umowę,z której winno wynikać,że jako wkład do spółki wspólnicy wnoszą prawo własności samochodu osobowego,który stanowi współwłasność wspólników proporcjonalnie do udziałów.Taka umowa będzie podstawą wpisania do EŚT i rozpoczęcia amortyzacji,w/g mojej wiedzy każdy ze wsólników winien prowadzić oddzielną EŚT,z wartością początkową 1/2.

    W waszym wypadku nie możecie zastosować skróconej amortyzacji 30 miesięcznej,ponieważ samochód przed kupnem nie był używany conajmniej 6m-cy,więc pozostaje amortyzacja liniowa 20% przez 5 lat.

    DW/dowód wewnętrzny/na podstawie którego wpisuje się amortyzację w kup,w tym dowodzie należy opisać np.amortyzacja sam.osob.za m-c 04/2008 na podstawie EŚT.Ponieważ temat jest szeroki i dla początkujących trudny,radzę zaopatrzyć się w literaturę z poradami,teraz jest tego pod dostatkiem,można jeszcze skorzystać z szukania tematu w google wystarczy wpisać,np.samochód osobowy w spółce,lub jak prowadzić księgę,lub różne ewidencje.życzę powodzenia

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-04-05 14:04 autor odpowiedzi: konto usunięte

    dziękuje za odpowiedź, może gdyby przepisy były bardziej jednoznaczne a nie takie pokrecone byłoby mi łatwiej to zrozumieć, na codzień pracuje w innej branży a przyswojenie pewnych informacji z dziedziny ksiegowości pozwoli mi sie zorientować czy prowadzenie działalnosci w naszym pieknym kraju jest wogóle opłacalne...

    pozdrawiam i dziekuje za poświecony czas

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-04-11 14:24 autor odpowiedzi: stiven23

    Może troszkę dopiszę.

    Amortyzacja w skrócie to wartość odtworzeniowa środka trwałego realizowana w określonym z góry czasie. Zazwyczaj jest traktowana jako tz koszt niepieniężny. Wartość kosztów wynikających z amortyzacji zalicza się do kup w całości lub w części. Uzależnione jest to od przepisów i stosowanych technik amortyzacyjnych (może istnieć różnica między amortyzacja księgową a amortyzacja stanowiąca kup).

    Wnosząc dowolny aport do spółki zmienia się umowę spółki. Z tego powodu forma tej zmiany powinna być zgodna z ustaleniami umowy spółki i/lub przepisami pod które ona podlega. Należy pamiętać iż zmiana umowy spółki w tym względzie podlega stosownym opłatom od umów spółki ( w tym przypadku ze zwiększenia aktywów własnych spółki).

    Pozdrawiam.:)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-01-22 11:20 autor odpowiedzi: oster1

    Metody amortyzacji

    Samochód w firmie: metody amortyzacji a podatki - eGospodarka.pl - Podatki

    Amortyzacja samochodu osobowego: Amortyzacja samochodu osobowego: optymalizacja podatkowa - eGospodarka.pl - Poda

    Powołując się na link zamieszczony przez Pana we wstępie: Amortyzacja samochodu osobowego: optymalizacja podatkowa oraz poniższy cytat: „Ustawodawca przewidział także możliwość ustalania indywidualnych stawek amortyzacyjnych dla używanych środków trwałych po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji podatnika (art. 22j ustawy o PIT oraz art. 16j ustawy o CIT). Indywidualną stawką amortyzacyjną mogą być objęte także używane środki transportu, w tym samochody osobowe. Ich minimalny okres amortyzacji wynosi 30 miesięcy (czyli 2,5 roku). Łatwo zatem policzyć, że stawka amortyzacji wyniesie 40% (czyli dwa razy więcej niż w przypadku stawki określonej w Wykazie stawek amortyzacyjnych).” -

    muszę poprosić o uściślenie: pewna księgowa z wieloletnim stażem poinformowała mnie w zeszłym roku, iż wysokość amortyzacji rocznej sam. os. w firmie należącego do właściciela to 20%, a udowodnienie, że kupiłam samochód używany, daje mi możliwość amortyzowania go w wys. 30% rocznie. Z artykułu jednak wynika, że wysokość amortyzacji sam. używanego to 40%.

    W moim przypadku: auto pierwsza rejestracja 2003 rok, drugi właściciel

    Mam trzy pytania:

    1. Na podstawie jakiego dokumentu mam dowodzić, że samochód jest używany, skoro w karcie pojazdu określony jest pierwszy właściciel i data pierwszej rejestracji, zaś w dowodzie rejestracyjnym drugi, od którego kupiłam samochód – czy to za mało?

    2. czy amortyzuję auto miesięcznie czy rocznie?

    oraz czy te 40% amortyzacji obowiązywało w zeszłym czy może od obecnego, 2009 roku?

    Będę wdzięczna za odpowiedź i czekam z niecierpliwością.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-01-22 17:17 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Zacznę od końca ;)

    3. Okres amortyzacji się nie zmienił - nadal wynosi nie mniej niż 30 miesięcy (czyli stawka 40% maksymalnie).

    2. Amortyzację ustala się za okresy roczne, ale oczywiście można dokonywać odpisów miesięcznych. Przykładowo roczny odpis amortyzacyjny to 12 000 zł, miesięcznie odpisujemy 1 000 zł.

    1. Moim zdaniem, jeżeli kupiła Pani samochód z 2003 r., który w dodatku miał już 2 właścicieli, to jest to auto używane. Potwierdzeniem tego są dokumenty, które Pani podała plus np. przebieg samochodu. Urząd skarbowy nie powinien robić tutaj większych problemów, chyba że faktycznie auto było kupione i przez cały ten czas stało sobie w garażu. Przydatne mogą być też potwierdzenia przeglądów w serwisie oraz remonty serwisowe i inne (które będą wskazywały, iż auto było używane).

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-01-23 19:51 autor odpowiedzi: oster1

    Serdeczne dzięki, wszystko jasne.

    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-06-13 16:03 autor odpowiedzi: mariuszfil

    Witam!

    Czy można odliczać amortyzację na samochód jeśli on jest na współwłaściciela? Proszę o odpowiedź

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-06-20 19:59 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Tak - w części przypadającej na przedsiębiorcę. Rozumiem, że mamy tutaj do czynienia ze współwłasnością: Pan (jako przedsiębiorca) oraz inna osoba (brat, siostra, ojciec, znajomy itd.). W takiej części wartość początkową ustala Pan w wysokości odpowiadającej Pana udziałowi.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-07-22 23:45 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Witam ,Czy jest możliwość spisania umowy z ,,obcym' właścicielem samochodu o tzw.użyczeniu pojazdu i czy wówczas możemy odliczać jakieś koszty

    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-07-24 11:18 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Można - gdy będzie to auto osobowe, konieczne będzie prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu. Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że w przypadku nieodpłatnego użyczenia po stronie tego, co bierze rzecz w używanie pojawia się pojęcie przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-06-25 19:07 autor odpowiedzi: ilonek225

    Witam!

    Jak ustalić wartość początkową do amortyzacji?

    Kupiłam samochód osobowy, używany więcej niż 6 miesięcy za kwotę brutto 42 500 zł. Dokupiłam felgi za 1200 brutto, opony letnie za 1000 brutto, ubezpieczenie roczne 1623 zł.

    Dziękuję za pomoc

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-06-25 20:06 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Samochód kupiony w Polsce czy za granicą, uszkodzony czy sprawny, czy wystąpił podatek VAT, a jeśli tak to czy podlega on odliczeniu? Zakup felg i opon nastąpił w tym samym dniu co zakup samochodu, czy w okresie późniejszym?

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

Strony: 1 2

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Auto w firmie

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania