eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaAuto w firmieRozpoczęcie działalności. Czy można przekazać do środków trwałych samochód prywatny?


2013-06-08 14:31 autor: pytająca

5 742 odsłon

Rozpoczęcie działalności. Czy można przekazać do środków trwałych samochód prywatny?

Witam,

W tym roku kupiłam fabrycznie nowy samochód (wartość ok. 115000 zł) jako osoba prywatna nieprowadząca działalności gospodarczej. Natomiast w IV kw. br. mam przejść z umowy o pracę na własną działalność.  

Czy w tej sytuacji, rejestrując firmę mogę wpisać ten samochód do środków trwałych i rozliczać amortyzację? Jeśli tak, to jaka będzie mnie obowiązywała stawka amortyzacji i jakie formalności należy wykonać?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-06-08 21:11 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Zakładam, że jest to samochód osobowy.

    Odpowiedź brzmi:

    Tak. Możesz włączyć ten samochód do działalności.

    Jeśli samochód przed włączeniem do działalności gospodarczej był używany co najmniej przez pół roku, to amortyzacja będzie 30-miesięczna.

    konto usunięte zaktualizował/a odpowiedź 2013-06-17 21:35

    Moja odpowiedź jest mylna. :-(

    Pan Krzysztof ma rację. 

    Oceń odpowiedź 2 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-06-10 09:04 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

    Proszę tylko pamiętać, że amortyzacja samochodu osobowego obliczona od wartości początkowej stanowiącej nadwyżkę ponad 20 tyś euro nie stanowi kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-06-17 20:41 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Nie można zastosować indywidualnej stawki amortyzacji. Dany składnik majątku uważa się tutaj za używany, jeżeli podatnik udowodni, że przed jego nabyciem (a nie wprowadzenie do ewidencji środków trwałyc) był on wykorzystywany przez okres co najmniej 6 miesięcy. Jako że podatnik nabył samochód jako nowy, nie będzie on u niego spełniał definicji używanego składnika majątku.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 1 4

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • andrzej151

    Dodano 2013-05-29 19:53 przez andrzej151

    Faktura VAT czy umowa kupna-sprzedaży

    Kupiłem samochód ciężarowy na swoje nazwisko w Niemczech w 1996 r. Nie miałem wtedy zarejestrowanej firmy, więc nie moglem odliczyć podatku VAT. Po założeniu firmy transportowej samochód wprowadziłem do składników środków trwałych. Jest zamortyzowany, a teraz chcę go sprzedać. Czy dzisiaj wystawiam ...

  • Janusz

    Dodano 2013-05-01 13:58 przez Janusz

    Kiedy wpisać do ewidencji nowo kupiony samochód i rozpocząć jego amortyzację?

    Kupiłem w kwietniu samochód osobowy. Czy mogę go wpisać jako środek trwały już w kwietniu i zacząć go amortyzować od maja, czy muszę to zrobić od następnego miesiąca (czyli wpisać i amortyzować w maju)?
    Dzięki z góry za odpowiedź.

  • konto usunięte

    Dodano 2013-04-26 14:52 przez konto usunięte

    Jak wykazać, że samochód był używany?

    Wprowadzam do środków trwałych samochód osobowy i chcę skorzystać z prawa do amortyzacji stawką 40%.
    Jak najlepiej udowodnić, że auto było używane - bo to oczywiście jest obowiązek podatnika?

  • mariar

    Dodano 2013-08-31 12:59 przez mariar

    Jak najkorzystniej sprzedać używany samochód?

    Prowadzę działalność gospodarczą. Przed ok. 4 laty wykupiłam z leasingu operacyjnego samochód ciężarowy. VAT został odliczany od rat leasigowych i potem od kwoty wykupu z leasingu. Samochód jest całkowicie zamortyzowany. Nadal stanowi środek trwały firmy. Jak powinnam go sprzedać (z VAT-em 23% czy Z...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-06-14 13:58 przez konto usunięte

    Samochód na środki trwałe a wartość początkowa

    Kupuję auto z salonu do firmy, które będzie środkiem trwałym. Samochód jest nowy, więc amortyzacja to 20%. Ale mam pytanie o wartość początkową, bo powiększa się ją o VAT, którego nie mogę odliczyć i o coś jeszcze?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Budynki czy budowle, gdy te są nowe, amortyzuje się bardzo długo. Co innego nieruchomości tzw. używane czy też inwestycje w obcych środkach trwałych. Niestety podatnik nie ma tutaj dowolności w zakresie klasyfikacji. Musi też pamiętać ...

Przedsiębiorca który bezinteresownie (nieodpłatnie) udostępnia swoje firmowe składniki majątku zewnętrznym podmiotom, musi z tego tytułu zapłacić ... podatki. W przypadku VAT czynność taką traktuje się jak świadczenie usługi, zaś w ...

Budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie stanowią odrębny środek trwały a nie inwestycje w obcych środkach trwałych. Dlatego też nie można dla nich zastosować 10% stawki amortyzacji przewidzianej dla tych ostatnich - uznał Dyrektor ...

Najemca tudzież dzierżawca gruntu, a nawet jego nieodpłatny użytkownik (np. na podstawie umowy użyczenia) za zgodą właściciela, może na nim wybudować budynek. Podatkowo działanie takie będzie rozliczane w sposób identyczny do tego ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Auto w firmie

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania