2013-01-04 01:18 autor: konto usunięte
4 754 odsłon
Witam. Jestem młodym przedsiębiorcą i poszukuje rady doświadczonych osób. Założyłem firmę przewozową, gdzie rozliczany z kontrahentem jestem fakturą za przebyte kilometry. Potrzebuję w tym celu kupić auto, którym średnio miesięcznie do celów wykonywanej pracy będę pokonywał około 10 tysięcy kilometrów. Posiadam kapitał początkowy w wysokości 25 tysięcy złotych na auto i 5 tysięcy na osprzęt, gdyż będzie to pojazd uprzywilejowany na zasadach karetki. Przewoził będę leki ratujące życie, izotopy itp. Zastanawiam się jakie auto kupić:
1 - ciężarowe typu VAN np fiat ducato itp gdyż nie potrzebuje dużej ładowności samochodu
2 - osobowego, którym bez problemu będę mógł przewozić te rzeczy i również uzbroić w osprzęt i tu nasuwa się kolejny problem czy auto wziąć w leasingu i kupić nowe auto, tylko jak wtedy będę mógł rozliczać koszty paliwa, napraw i czy ratę leasingową będę mógł wrzucić w koszty firmy.
Generalnie wolałbym auto osobowe, gdyż miałbym je również do użytku własnego, ale chciałbym wiedzieć co wtedy zyskuje a co tracę. I czy jest możliwość bym np wziął auto w leasingu ale nie rozliczał się z faktur za paliwo tylko za kilometr delegacji 0,8358 jest taka możliwość ???
2013-02-07 13:33 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online
Jeżeli pojazd zostanie uznany za pojazd specjalny – czyli jeżeli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, wynika, że jest to pojazd specjalny, to dla celów VAT uznawany jest za ciężarowy czyli przysługuje odliczenie VAT od paliwa i oczywiście od innych wydatków związanych z eksploatacją pojazdu (np. zakup wycieraczek, myjnia).
Jeżeli leasing będzie na firmę to na sposób ewidencji księgowej wpływa jego rodzaj:
Leasing operacyjny - ponieważ rzecz leasingowana pozostaje przez cały okres leasingu własnością firmy leasingującej przedsiębiorca nie może wprowadzić jej do Ewidencji Środków Trwałych firmy i odliczać amortyzacji.
Kosztem w leasingu operacyjnym będą:
raty leasingowe;
czynsz inicjalny lub opłata wstępna wliczona w I ratę;
wydatki związane z eksploatacją - dotyczą np. paliwa do samochodu, kosztów napraw - księgowanie bezpośrednio w koszty bez konieczności prowadzenia kilometrówki;
ubezpieczenie wykupione przez przedsiebiorcę.
Leasing finansowy - tutaj środek trwały, zwykle od początku trwania umowy leasingowej jest już własnością przedsiębiorcy. Różnica więc polega na tym co tworzy podstawę naliczania kosztu.
W odróżnieniu do leasingu operacyjnego do kosztów nie będą trafiały poszczególne raty leasingu ale kosztami uzyskania przychodu będą:
odpisy amortyzacyjne (gdyż leasingowana rzecz będzie stanowić środek trwały w firmie);
tylko część odsetkowa raty leasingowej;
wydatki związane z eksploatacją - księgowane bezpośrednio w koszty bez konieczności prowadzenia kilometrówki;
ubezpieczenie wykupione przez przedsiębiorcę.
Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl
Dodano 2013-07-18 19:23 przez konto usunięte
Jeżeli chodzi o rozliczanie kosztów za przejechane kilometry samochodem prywatnym w celach służbowych: czy wystarczy prowadzenie samej księgi, czy muszę mieć pokrycie w fakturach za paliwo?
Dodano 2013-05-21 12:19 przez konto usunięte
Jak zaksięgować zakup paliwa na terenie UE do samochodu firmowego ciężarowego? Wyjazd związany jest z firmą, czy to będzie WNT?
Dodano 2013-03-07 10:19 przez kasia-firma
Witam!
Czy do samochodu, będącego środkiem trwałym, zakupione paliwo mogę w całości (netto czy brutto?) wrzucić w koszty uzyskania przychodu?
Dziękuję i pozdrawiam
Dodano 2013-02-15 09:18 przez konto usunięte
Mam auto firmowe w leasingu. Niedawno złapał mnie fotoradar i otrzymałam mandat za prędkość. Do tego dostałam fakturę od leasingodawcy na 50 zł za to, że udostępnili policji moje dane.
Z tego co wiem, to mandatu nie mogę ująć w kosztach, natomiast co z otrzymaną fakturą?
Dodano 2013-04-03 10:47 przez Karolina
Dzień dobry
Czy polisę ubezpieczeniową samochodu oraz myjnię mogę wliczyć do ewidencji przebiegu pojazdu (kilometrówka)?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
W ostatnich latach wzrosła popularność samochodów elektrycznych, nie tylko ze względów środowiskowych, ale i ekonomicznych. Również przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na wykorzystywanie w swojej działalności gospodarczej aut ...
Końcówka roku przyniosła wyraźne ożywianie w rejestracjach nowych samochodów, co może być związane z tym, że przedsiębiorcy "robią koszty". W przypadku wynajmu długoterminowego auta o wartości ok. 100 tys. zł, łączne odliczenia ...
Przedsiębiorcy, którzy chcą rozliczyć w kosztach 2022 roku zakup samochodu muszą dopilnować, aby tzw. opłata własna została zaksięgowana na rachunku firmy leasingowej w grudniu. To księgowanie jest kluczowe dla określenia daty ...
Przedsiębiorca, który odbywa zagraniczne podróże służbowe, często tankuje tam swój samochód czy też korzysta z płatnych autostrad. Wydatki takie z reguły są dokumentowane fakturami (bądź niekiedy paragonami), na podstawie których ...