Prowadzę 1-osobową dz. gosp. , prowadzę pkpir, podatek liniowy, nie jestem VAT-owcem
Mam następujące pytania:
1. Czy auto w okresie leasingu włączamy do ewidencji środków trwałych? Czy jest to warunek odpisywania rat leasingowych?
2. Amortyzacja 40% w 2,5 roku dotyczy samochodów używanych co najmniej przez 6 miesięcy - ale przez kogo? Czy, jeżeli kupię używane 5-letnie auto (współwłaścicielem będzie syn 25% udziału) mogę je amortyzować wg stawki 40% w okresie 30 miesięcznym oczywiście w wysokości 75% wartości auta)? Czy po zamortyzowaniu auta mogę zrobić darowiznę mojego udziału synowi? Jakie będą konsekwencje podatkowe takiej darowizny?
Pojawiło się jeszcze jedno pytanie- czy auto wykupione 2 miesiące temu z leasingu mogę przekazać w formie darowizny synowi, czy zapłaci on podatek. Kiedy będzie mógł go sprzedać i jakie będa konsekwencje podatkowe- dla niego, dla mnie?
2013-01-14 20:12 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
1. Zależy z jakim leasingiem mamy do czynienia: operacyjnym czy finansowym?
2. Auto ma być używane przez określony czas przez poprzednich właścicieli.
Co do darowizny, w podatku dochodowym skutków żadnych nie bedzie. Gdyby nie zostało jeszcze zamortyzowane, amortyzacji takiej należy zaprzestać. Podatku od spadków i darowizn też nie będzie (proszę jednak zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego). Syn może sprzedać takie auto bez konsekwencji podatkowych po co najmniej półrocznym jego posiadaniu.
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
2013-02-08 08:09 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online
Z mojej praktyki wystarczy wykazać że pojazd był użytkowany ponad 6 miesięcy przez poprzednich właścicieli na podstawie dowodu rejestracyjnego.
Jest tam data rejestracji pojazdu od której liczy się ten okres.
Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl
Dodano 2013-01-07 12:47 przez waldro
Mam działalność gospodarczą na PKPiR, podatek liniowy. Czy mogę mieć dwa auta w firmie, a dokładniej 1 auto w leasingu a drugie 75% własności (reszta 1/4 jest syna) w EŚT i je amortyzować?
Dodano 2014-09-20 17:11 przez zajac
Mąż prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W październiku kończy mu się leasing na samochód. Zastanawiamy się nad formą wykupu: czy na firmę czy na osobę prywatną. Co będzie korzystniejsze? W październiku kupuję drugi samochód na leasing.
Czy jeśli wykupi "prywatnie" może go przekazać mnie (...
Dodano 2014-06-13 12:00 przez kabi
Mąż ma jednoosobową działalność gospodarczą, jest płatnikiem VAT. Rozlicza się na zasadach ogólnych, KPiR.
Kupiliśmy używany samochód 1.2 75 KM. Zakup w dniu 13 maja 2014 od osoby fizycznej na umowę cywilno-prawną (w umowie zapis, że kupuje mój mąż i będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej...
Dodano 2013-06-17 09:05 przez konto usunięte
Założyłam działalność i kupuję samochód do swojej firmy. Mam problem ponieważ w wydziale komunikacji byłam się dowiadywać i nie będę go mogła zarejestrować na firmę. Czy w takim razie będzie to mógł być samochód firmowy?
Dodano 2013-06-20 21:24 przez basia333b
Witam,
Jestem na KPiR oraz VAT. Mam zakupiony samochód osobowy, na umowę kupna-sprzedaży w Niemczech w walucie euro. Jak wprowadzić to do środków trwałych? Przeliczyć walutę euro na dzień kursu NBP z dnia zakupu czy rejestracji samochodu w Polsce? I w którym miesiącu ująć amortyzację, samochód kupio...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Nie ma odrębnych zasad rozliczania w kosztach uzyskania przychodu wydatków poniesionych na zakup samochodów od kontrahentów zagranicznych. Stosujemy tutaj te same przepisy, co przy zakupie samochodów krajowych.
W ostatnich latach wzrosła popularność samochodów elektrycznych, nie tylko ze względów środowiskowych, ale i ekonomicznych. Również przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na wykorzystywanie w swojej działalności gospodarczej aut ...
Z początkiem 2020 r. został zniesiony obowiązek prowadzenia ewidencji wyposażenia przez podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów. Czy brak tego obowiązku wpływa na sposób ujmowania dokonanych zakupów ...
Z początkiem 2020 r. możesz zaprzestać prowadzenia ewidencji wyposażenia. Nie oznacza to jednak, że tę dodatkową dokumentację z lat wcześniejszych można zniszczyć.