eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaAuto w firmieSamochód-majątek firmy czy prywatny?


2012-03-21 21:33 autor: maja

4 927 odsłon

Samochód-majątek firmy czy prywatny?

Przedsiebiorca zakupił sam. osobowy na firmę jednak podjał decyzję, że nie bedzie on środkiem trwałym w firmie (nie odliczył kosztów zakupu) tylko jego prywatnym samochodem wykorzystywanym do celów służbowych i koszty rozliczał w oparciu o kilometrówkę. Czy miał prawo tak postapić? Czy sprzedaz tego samochodu podlega opodatkowaniu pod.doch? (z vat zwolniony, faktura vat-marża)

Pytanie zaktualizowano 2012-03-21 21:41

Czy obecnie po 1,5 roku użytkowania jako prywatne do celów słuzbowych może przekazać do firmy jako środek trwały i rozpocząc jego amortyzację?

Pytanie zaktualizowano 2012-03-26 13:41

No rzeczywiście troszkę namieszał. Jest to osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą samodzielnie (jednoosobowo). Fakturą vat-marża była faktura zakupowa samochodu, nie rozliczona w kosztach przedsiebiorcy  

Pytanie zaktualizowano 2012-03-29 10:00

Wartośc samochodu jest powyżej 3.500,00. Zasiegnełam tez porady w krajowej informacji podatkowej, panie też miały dylemat jak to ugryźć ale stanęło na tym, że przy jedoosobowej działalności przedsiebiorca miał prawo tak postapić, nalezy podpiac odpowiednią notatkę do faktury zakupowej bądż wystawić notę korygujaca do nazwy, jak wspomniał Pan Skrzypek. Lepiej jednak wystrzegać sie takich praktyk. Dziekuje bardzo za podpowiedzi i za interesujacy link.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-03-22 20:09 autor odpowiedzi: ASK Analizy Szkolenia Konsulting

    Przede wszystkim: zakup został dokonany "na firmę", czyli sprzedający samochód wystawił fakturę na firmę i firma zapłaciła? Czy firma to spółka czy działalność gospodarcza osoby fizycznej? sprawa jest skomplikowana. Po półtora roku użytkowania samochód ma inną wartość i nie można go amortyzować wychodząc od wartości, po której przedsiębiorca go zakupił. Proponuję zwrócić się do doświadczonej księgowej, bo trochę tu przedsiębiorca namieszał.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-22 20:11 autor odpowiedzi: ASK Analizy Szkolenia Konsulting

    A sprzedaż tego samochodu jak najbardziej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-23 13:44 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Czy ten przedsiębiorca na sprzedaż samochodu wystawił fakturę VAT marża, czy taka była za jego zakup?

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-23 14:28 autor odpowiedzi: maja

    No rzeczywiście troszkę namieszał. Jest to osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą samodzielnie (jednoosobowo). Fakturą vat-marża była faktura zakupowa samochodu, nie rozliczona w kosztach przedsiebiorcy.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-26 13:58 autor odpowiedzi: ASK Analizy Szkolenia Konsulting

    Kuriozalna sytuacja. Proponowałbym anulować fakturę na firmę i poprosić sprzedajacego (przed póltora rokiem) o wystawienie faktury na osobę prywatną. Jeżeli to się uda (???), wtedy przedsiębiorca jako osoba prywatna przekazałby samochód firmie po cenie odpowiadającej wartości aktualnej i od tego zaczął naliczać amortyzację. Proszę skonsultować z księgową.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-26 17:51 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Będzie problem z takim postępowaniem, a to dlatego, że na podstawie takiego dowodu zakupu nastąpiła rejestracja pojazdu. Zapewne na fakturze znajduje się adnotacja ze stosownego organu (wydział komunikacji), że pojazd został zarejestrowany pod tym i tym numerem.

    Interesowałaby mnie jeszcze wartość początkowa tego samochodu (cena zakupu). Przekraczała 3 500 zł?

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-26 18:41 autor odpowiedzi: ASK Analizy Szkolenia Konsulting

    Faktycznie - sprawa się komplikuje - jak pisze p. Krzysztof - ze względu na rejestrację. Trzeba by się zastanowić z księgową, czy nie zrobić tak, że do faktury napisać oświadczenie, że koszt zakupu samochodu nie został wliczony w koszty prowadzenia działalności i samochód został przejęty przez naszego przedsiębiorcę prywatnie do użytkowania. Następnie dokonać jego aktualnej wyceny na teraz i sporządzić dokument wewnętrzny "zakupu" (przejęcia) samochodu na firmę i wtedy można wliczać w koszty amortyzację (przez 30 miesięcy prawdopodobnie) oraz koszty brutto paliwa (VAT nie odliczamy) oraz napraw itp. Proszę skonsultować z księgową, która obejrzy papiery!

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-26 19:25 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Hmm - jednak starałbym się uniknąć wykazywania tego samochodu jako składnika majątku firmy. Może by tak sporządzić notę korygującą (nie powinienem tego używać no ale cóż) "wstecz", w której wskazać jako nabywce nie Firma xxxz Jan Kowalski, a sam Jan Kowalski, plus do tego oświadczenie podpięte pod dowód zakupu, że samochód został nabyty na cele prywatne i omyłkowo na fakturze ujęto dane Jana Kowalskiego jako przedsiębiorcy a nie osoby prywatnej.

    Działanie takie winno się przyczynić do tego, że ów samochód nie zostanie potraktowany jako składnik majątku firmy, a majątek prywatny - i jako taki będzie rozpatrywany przy sprzedaży. Dodam w tym miejscu że sprzedaż prywatnych ruchomości po upływie co najmniej pół roku od ich zakupu w ogóle nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

    Niemniej istnieje tutaj pewne niebezpieczeństwo. Mianowicie samochód ten był wykorzystywany na cele prowadzonej działalności gospodarczej, a swego czasu fiskus w takich przypadkach stał na stnowisku, że zbycie takiego składnika majątku jest traktowane jest zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej. Z dobry rok temu miałem na ten temat nawet spięcie z Panią z izby skarbowej prowadzącej szkolenie (moim zdaniem oczywiście przychód firmy to nie był ;) ).

    Pomocny tutaj może okazać się jeden z ostatnich wyroków NSA, który przekreśla takie postępowanie organów podatkowych. Można o nim poczytać tutaj http://www.podatki.egospodarka.pl/78534,Sprzedaz-nieruchomosci-jako-przychod-firmy,1,65,1.html. Niemniej proszę jednak pamiętać, że wiąże on tylko w konkretnej sprawie.

    eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2012-03-26 19:27
    tj. tej sprawie, której dotyczył.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Auto w firmie

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania