eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaAuto w firmieSamochód prywatny na firmę. Jak przepisać?


2019-03-30 14:47 autor: katbrz2210

3 141 odsłon

Samochód prywatny na firmę. Jak przepisać?

Witam,

ponad rok temu kupiłam samochód na fakturę jako osoba prywatna i tak też jest zarejestrowany. Od pół roku mam działalność gospodarczą, nie jestem VAT-owcem tylko KPiR. Chciałabym ten samochód przepisać na firmę. Jakich formalności muszę dokonać, czy w dowodzie mam zmienić właściciela na firmę?

Czy muszę to zgłaszać do US? I w jakiej wartości trzeba wprowadzić ten samochód do ewidencji środków trwałych i jakim dokumentem (czy od wartości zakupu odjąć amortyzację za ten okres i to będzie moja wartość początkowa?), czy amortyzację  naliczać 20% rocznie czy mogę wyższą? Chcę rozliczać 100% wydatków więc chyba muszę założyć kilometrówkę. Jeśli byłby na cele mieszane to jakie formalności spełnić należy?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2019-04-10 09:08 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Protokołem proszę go przekazać do firmy. Jako wartość początkową proszę przyjąć cenę zakupu z dokumentu zakupu. Jeżeli auto było używane w momencie zakupu, można skorzystać z amortyzacji podwyższonej (40%). I to tyle. jeżeli auto będzie używane w sposób mieszany, nic więcej nie trzeba robić, tylko rozliczać w kosztach 75% wydatków na eksploatację. Jeżeli 100% chcemy zaliczać do kosztów - wymagana jest bardzo szczegółowa ewidencja przebiegu z dokładnym rozpisaniem tras oraz celów wyjazdów (dla bezpieczeństwa należy też gromadzić inne dowody potwierdzające jedynie służbowy użytek pojazdu). Organy podatkowe bardzo restrykcyjnie podchodzą do tej ewidencji.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2013-06-14 13:58 przez konto usunięte

    Samochód na środki trwałe a wartość początkowa

    Kupuję auto z salonu do firmy, które będzie środkiem trwałym. Samochód jest nowy, więc amortyzacja to 20%. Ale mam pytanie o wartość początkową, bo powiększa się ją o VAT, którego nie mogę odliczyć i o coś jeszcze?

  • konto usunięte

    Dodano 2016-06-06 14:37 przez konto usunięte

    Sprzedaż samochodu firmowego

    Witam,prowadzę działalność gospodarczą (PKPiR), nie jestem podatnikiem VAT. W październiku 2015 r. otrzymałam od brata w formie darowizny samochód, który przyjęłam w środki trwałe. Teraz myślę o jego sprzedaży. Chcę wiedzieć, jak mam się rozliczyć z US i czy muszę składać jakieś dokumenty, deklaracj...

  • halcia4

    Dodano 2014-02-07 15:26 przez halcia4

    Samochód w firmie. Jaki wybrać i jak rozliczać?

    Witam,
    prowadzę działalność gospodarczą (sklep). Jestem VAT-owcem i PKPiR. Chcę kupić nowy samochód, który będzie przeznaczony do działalności i prywatnie. Jak najlepiej: czy z homologacją ciężarową czy osobowy?
    Zależy mi żeby odliczyć VAT od zakupu i później koszty paliwa (benzyna), eksploatacji ks...

  • montekstrojny

    Dodano 2016-12-19 12:44 przez montekstrojny

    Księgowość w firmie

    Witam,w listopadzie rozpoczęłam prowadzenie działalności gospodarczej. Forma opodatkowania - zasady ogólne, KPiR, jestem VAT-owcem (skala podatkowa). W lutym otwieram kawiarnię i dopiero wtedy zacznę zarabiać, a do tego czasu będę jedynie ponosiła koszty. Jako, że jest to pierwsza prowadzona przeze ...

  • basia333b

    Dodano 2014-10-09 20:39 przez basia333b

    Czy budynek gospodarczy przeznaczony na działalność musi by środkiem trwałym?

    Kilka lat temu kupiliśmy dom z budynkiem gospodarczym (tzw. dawna stodoła). Mąż założył niedawno firmę (PKPiR, VAT) i w całości przeznaczył ten budynek gospodarczy na działalność gospodarczą.
    Czy w takim przypadku muszę ująć go w środkach trwałych? Z tym, że co ważne nie mam wartości początkowej teg...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Nie ma odrębnych zasad rozliczania w kosztach uzyskania przychodu wydatków poniesionych na zakup samochodów od kontrahentów zagranicznych. Stosujemy tutaj te same przepisy, co przy zakupie samochodów krajowych.

Budynki czy budowle, gdy te są nowe, amortyzuje się bardzo długo. Co innego nieruchomości tzw. używane czy też inwestycje w obcych środkach trwałych. Niestety podatnik nie ma tutaj dowolności w zakresie klasyfikacji. Musi też pamiętać ...

Budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie stanowią odrębny środek trwały a nie inwestycje w obcych środkach trwałych. Dlatego też nie można dla nich zastosować 10% stawki amortyzacji przewidzianej dla tych ostatnich - uznał Dyrektor ...

Najemca tudzież dzierżawca gruntu, a nawet jego nieodpłatny użytkownik (np. na podstawie umowy użyczenia) za zgodą właściciela, może na nim wybudować budynek. Podatkowo działanie takie będzie rozliczane w sposób identyczny do tego ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Auto w firmie

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania