2016-02-28 11:55 autor: swietyss
12 785 odsłon
Witam!
Rozglądam się za nowym samochodem, który chcę wrzucić na firmę i mam problem, bo nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi na mój problem nigdzie w internecie. Dodam, że samochód będzie używany do spraw prywatnych, czasami coś przewiozę do firmy. A więc tak, z tego co się dowiedziałem, od samochodów z kratką w obecnej chwili nie można już odliczać pełnego VAT-u, więc zacząłem grzebać w internecie i przeczytałem, że od samochodu typu SUV, np. Nissan Navara posiadający homologację ciężarową już można a nawet nie trzeba prowadzić żadnej kilometrówki!
Kolejne co zauważyłem to to, że dużo samochodów typu Audi Q5, Q7, BMW X3, X5 posiada takową homologację, czy jest to taki sam przypadek jak np. z Navarą? Kolejne co przeczytałem to to, że samochód z homologacją ciężarową musi spełniać pewne wymogi, żeby można było od niego odliczać 100% VAT, np. jeden rząd siedzeń oddzielony "przegrodą" od powierzchni do przewozu.
No i mam mętlik, nie wiem co mogę kupić, SUV-a, wygodniejsze X3, czy też małą corsę, która też posiada homologację. Może ktoś stał przed podobnym problemem i chciałby się podzielić, jak to wszystko wygląda? Od czego 100% a od czego 50% i w jakim przypadku? Kilometrówka czy ogólne rozliczenie? Jak wygląda rejestracja takiego samochodu i co musi zawierać dowód rejestracyjny/dokumenty? Jak wygląda odliczenie paliwa i części?
Pozdrawiam!
2016-02-29 05:47 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
Dodano 2015-05-27 11:59 przez konto usunięte
Witam,prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i chciałbym zakupić używane auto typu "brygadówka" na firmę np. Fiat/Citroen/Peugeot typu Scudo/Jumpy/Expert, które byłoby w konfiguracji 5/6 osób (dwa rzędy siedzeń plus przegroda za którą byłaby część ładunkowa. Czy na takie auto przysługuje pełn...
Dodano 2014-04-16 16:27 przez Jerzy 12345
Prowadzę działalność gospodarczą i 2 lata temu kupiłem na firmę auto osobowe, które użytkuję w cyklu mieszanym (na działalność i prywatnie). Odliczyłem 60% VAT i amortyzuje auto miesięcznie w 60 ratach.
Czy w wyniku ostatniej nowelizacji VAT (po 1 kwietnia):
- Muszę skorygować raty amortyzacji (kied...
Dodano 2014-02-07 15:26 przez halcia4
Witam,
prowadzę działalność gospodarczą (sklep). Jestem VAT-owcem i PKPiR. Chcę kupić nowy samochód, który będzie przeznaczony do działalności i prywatnie. Jak najlepiej: czy z homologacją ciężarową czy osobowy?
Zależy mi żeby odliczyć VAT od zakupu i później koszty paliwa (benzyna), eksploatacji ks...
Dodano 2015-09-16 11:13 przez mariolam4
Czy można zakupić samochód osobowy np. marki BMW na firmę i prowadzić nim dzialalność usługową np. usługi ślubne, a potem starać się o zwrot VAT? Jak tą usługę rozliczyć pod względem US?
Dodano 2015-08-18 11:53 przez sgsg
Zakupiłem samochód Peugot Partner i otrzymałem fakturę VAT marża na kotę 2900 zł brutto.Jestem podatnikiem VAT. Czy mogę amortyzować ten samochód jednorazowo i jak zapisać do PKPiR i do ewidencji VAT? Samochód zarejestrowany jest jako ciężarowy i ma dwa miejsca. Czy mogę odliczyć cały VAT od paliwa?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
W ostatnich latach wzrosła popularność samochodów elektrycznych, nie tylko ze względów środowiskowych, ale i ekonomicznych. Również przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na wykorzystywanie w swojej działalności gospodarczej aut ...
Rolnik ryczałtowy po przejściu na rozliczanie VAT na zasadach ogólnych, może odzyskać część tego podatku zapłaconego przy zakupie maszyn rolniczych przed rejestracją, jeżeli te mieszczą się w tzw. okresie korekty VAT. Podatku tego nie ...
Końcówka roku przyniosła wyraźne ożywianie w rejestracjach nowych samochodów, co może być związane z tym, że przedsiębiorcy "robią koszty". W przypadku wynajmu długoterminowego auta o wartości ok. 100 tys. zł, łączne odliczenia ...
Jeżeli użytkowany przez firmę samochód nie ma dopuszczalnej masy całkowitej przekraczającej 3,5 tony bądź odpowiedniej konstrukcji, pozwala on na odliczenie co do zasady połowy podatku naliczonego od wydatków związanych z jego szeroko ...