2014-09-23 12:54 autor: basia333b
3 287 odsłon
Mąż założył niedawno działalność gospodarczą (KPiR oraz VAT) i ma prywatny samochód osobowy, kupiony kilka lat temu, który teraz będzie wykorzystywał na cele firmy. Jak wprowadzić samochód do firmy, by wydatki związane z użytkowaniem pojazdu (m.in. paliwo, części) zaliczyć w koszty firmy bez dodatkowych ewidencji (przebiegu pojazdu)?
Jeszcze jedno pytanie: ponieważ mąż jest na składkach KRUS, to czy one kwalifikują się do zaliczenia w koszty KPiR? Jeśli tak, to czy cała kwota czy tylko część?
Samochód był kupiony w 2010 roku na fakture vat marża za kwotę 1400 zł. czy kwota ta też się kwalifikuje do środków trwałych? Stawka amortyzacyjna 40% czy jenorazowa amortyzacja?
Jeszcze mam dylemat ponieważ kilka lat temu kupiliśmy dom z budynkiem gospodarczym (tzw. dawna stodoła) i teraz mąż w całości przeznaczył ten budynek na działalności gospodarczą czy w takim przypadku też muszę ując go w środkach trwałych? Z tym, że co ważne nie mam wartości początkowej tego budyku. Czy jest jakiś obowiązek by wprowadzic do środków trwałych? Czy dużo się traci oprócz amortyzacji nie wprowadzając do środków trwałych budynku?
2014-09-26 08:22 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
1. Samochód należy uznać za środek trwały firmy.
2. Ta druga składka, jaka będzie płacona do KRUS w związku z prowadzoną działalnością może być kosztem.
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
Dodano 2014-02-07 15:26 przez halcia4
Witam,
prowadzę działalność gospodarczą (sklep). Jestem VAT-owcem i PKPiR. Chcę kupić nowy samochód, który będzie przeznaczony do działalności i prywatnie. Jak najlepiej: czy z homologacją ciężarową czy osobowy?
Zależy mi żeby odliczyć VAT od zakupu i później koszty paliwa (benzyna), eksploatacji ks...
Dodano 2015-07-03 16:11 przez karo33
Witam! Posiadam prywatne auto samochodowe i chciałabym odliczać sobie paliwo za dojazdy do klientów. Jak dokładnie można to zrobić? Jestem Vatowcem na zasadach ogólnych.
Dodano 2014-04-25 15:41 przez konto usunięte
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, jestem VAT-owcem i PKPiR. W marcu br. zakupiłam samochód osobowy używany. Chcę go używać do działalności, jak i też do celów prywatnych.
Proszę o poradę, jak mam rozliczyć VAT, czy mam wprowadzić samochód do ewidencji środków trwałych, jak rozliczać kos...
Dodano 2014-02-05 10:18 przez George_II
1. Wydatki związane z eksploatacją samochodu prywatnego (paliwo, naprawy, wymiana opon, OC/AC, itp.) używanego w działalności należy rozliczać brutto, łącznie z VAT?
Rozliczam się na zasadach ogólnych, prowadzę PKPiR i ewidencję przebiegu pojazdu. Nie jestem płatnikiem VAT (sprzedaż roczna poniżej 1...
Dodano 2014-10-15 18:57 przez basia333b
Prywatny samochód osobowy wprowadzony oświadczeniem do środków trwałych nie dawno rozpoczętej działalności gospodarczej (KPiR, VAT). Jak księgować koszty związane z eksploatacją samochodu? Czy paliwo w całości brutto do PKPiR, a pozostałe koszty np. części do samochodu, płyny, oleje netto do PKPiR i...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
W ostatnich latach wzrosła popularność samochodów elektrycznych, nie tylko ze względów środowiskowych, ale i ekonomicznych. Również przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na wykorzystywanie w swojej działalności gospodarczej aut ...
Dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgadza się na rozliczanie mieszkania w działalności gospodarczej bez wydzielania osobnego pomieszczenia na te cele. Dopuszcza też możliwość przeznaczenia do ...
Samochód prywatny wykorzystywany w firmie, w leasingu czy stanowiący środek trwały. To z którą sytuacją będziemy mieć do czynienia, rzutuje na sposób rozliczenia w kosztach podatkowych wymiany opon na zimowe.
W przypadku zakupu opon do samochodu osobowego wprowadzonego do ewidencji środków trwałych, poniesiony na ten cel wydatek nie zwiększy jego wartości początkowej i może być zaliczony bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów – o ile ...