Od 2013 prowadzę działalność. Płacę obniżony ZUS (przez 2 lata), rozliczam się na podstawie książki przychodów i wydatków. Jako przychód mam rachunek za usługę a koszty to ZUS i faktury za paliwo (dojazd do pracy i dojazd do klientów).
Czy mogę te faktury odliczać od przychodu? O co chodzi z ewidencją przebiegu? Samochód mam kupiony w 2010, gdy nie miałem działalności. Nie wiem też co znaczy przyjąć samochód do ewidencji?
POMOCY
nadal proszę o odpowiedź. Dzięki
2014-04-20 11:03 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Ewidencję przebiegu pojazdu prowadzi się dla tzw. niefirmowych samochodów osobowych, czyli np. należących do majątku prywatnego. Ewidencja ta jest niezbędna aby wydatki ponoszone na auto uwzględnić w kosztach firmy (wyznaczy ona kwotowy limit takich kosztów niemniej ujmiemy w nich oczywiście to, co faktycznie wydaliśmy na podstawie posiadanych faktur/innych dowodów, nie więcej niż limit).
Jeżeli zaś samochód taki zostanie uznany za środek trwały firmy (a więc przekazany do jej majątku, ujęty w ewidencji środków trwałych), prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu nie jest już konieczne. Można tutaj przekazać samochód prywatny nabyty kilka lat temu. Niemniej jego sprzedaż będzie później rodziła przychód z działalności gospodarczej.
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
Dodano 2013-08-18 17:53 przez Tomektr
Witam,
Założyłem niedawno firmę remontową, rozliczam się na zasadach ogólnych (18%) KPiR, nie jestem "VAT-owcem".
Czy jak chcę wystawić rachunek za swoje usługi, to muszę w programie ustalić stawki VAT np. na malowanie ścian stawka 8%, czy 0% jako że nie jestem "VAT-owcem", a może "zwolniony z podat...
Dodano 2014-03-05 09:39 przez halcia4
Witam,
prowadzę działalność gospodarczą PKPiR i VAT. Chciałabym wykorzystać prywatny samochód osobowy do działalności częściowo prywatnie. Wiem, że mogę prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu i kilometrówkę.
Moje pytania:
1. Czy ubezpieczenie samochodu - pakiet OC AC NW - 2100 zł mogę w całości zaks...
Dodano 2014-02-22 00:56 przez Tomektr
Witam,
od sierpnia 2013 prowadzę działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, PKPiR, mniejsze składki ZUS przez 2 lata, nie posiadam żadnego pracownika i nie jestem VAT-owcem, wykonywana działalność kod PKD 43.33.Z (remontówka).
Pytania są następujące:
- Co wystawiam od 01.2014 - fakturę czy rachun...
Dodano 2014-01-08 23:39 przez Tomektr
Witam,
od sierpnia 2013 prowadzę działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, KPiR, mniejsze składki ZUS przez 2 lata, nie posiadam żadnego pracownika i nie jestem VAT-owcem.
Pytania są następujące:
- Co muszę złożyć do ZUS w związku z nowym rokiem?
- Czy z nowym rokiem 2014 muszę złożyć do ZUS-u f...
Dodano 2016-10-10 12:09 przez KatarzynaK88
Witam, od półtora roku prowadzę własną działalność, nie zatrudniam pracowników, do tej pory opłacam tzw. "mały ZUS" tzn. ze składką chorobową, ale na preferencyjnych zasadach dla nowych firm składki obniżone przez pierwsze 2 lata. Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży i nie wiem co mam zrobić,...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku korzystać z małego ZUS plus, mogą już składać odpowiednie dokumenty. Należy to zrobić do 1 lutego 2021 roku.
Liczysz na mały ZUS, ale nie jesteś pewien, czy możesz z niego skorzystać? Z pomocą przyjdzie ci kalkulator udostępniony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na stronie internetowej eSkladka.pl.
W przyszłym roku zasady prawa do tzw. małego ZUS mają wyglądać inaczej, aniżeli ma to miejsce obecnie. Uprawnionych do preferencji ma być więcej małych firm niż obecnie. Niemniej uchwalone przez Sejm zmiany nadal pozostawiają wiele do ...
Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, z tytułu której uzyskują stosunkowo niskie przychody, mogą opłacać składki na ubezpieczenie społecznie od podstawy wymiaru, której wysokość zależy od dochodów uzyskanych z tej ...