Witam,
prowadzę działalność transportową.
1. Kupiłem auto na umowę (pcc załatwione). Samochód nie był w środkach trwałych firmy. Sprzedaję po tygodniu też na umowę? Jeśli zyskam, to zapłacę podatek dochodowy, a jeśli stracę to nie?
2. Kupiłem auto na fakturę VAT, sprzedaję po tygodniu, nie wprowadzam w środki trwałe. Czy muszę wprowadzić tę fakturę do zakupów i później wystawić fakturę kupującemu? Czy mogę sprzedać to auto dalej bez przerejestrowania na siebie na umowę?
3. Jak w punkcie 1, tylko auto było w środkach trwałych firmy lecz przed sprzedażą zostało wycofane. Posiadałem je ponad 6 miesięcy.
4. Jak w punkcie 2 tylko auto było w środkach trwałych firmy. Posiadałem je ponad 6 miesięcy.
Wszystko na terenie Polski.
Z góry dziękuję za odpowiedź.Wszystko na terenie Polski
2014-02-18 20:44 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Jeżeli zakup był w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to sprzedaż także w ramach tej działalności gospodarczej wystąpi (samochód nie musi być środkiem trwałym firmy, bo mógł zsotać nabyty w celu dalszej odsprzedaży bądź też został nabyty z zamiarem wykorzystywania go poniżej roku czasu). Zakup poza firmą (na cele prywatne) = sprzedaż na umowę kupna sprzedaży. Niemniej tutaj zalecamy daleko idącą ostrożność (sprzedaż samochodów po tygodniu czy też miesiącu ich posiadania może nosić znamiona działalności gospodarczej).
Jeżeli zakup był w celu dalszej odsprzedaży na umowę kupna sprzedazy, obecnie można go sprzedać na fakturę VAT marża i opodatkować tylko "zysk". Jeżeli wystąpił VAT do odliczenia, sprzedajemy także z VATem. Zakup na fakturę ze zwolnieniem, ale z rozporządzenia, a nie z ustawy, nie pozwala na stosowanie marży. Jeżeli natomiast zakup był na fakturę ze zwolnieniem z ustawy czy tez na fakturę VAT-marża, dalsza sprzedaż może również być na marżę.
Sprzedaż środków trwałych obecnie podlega opodatkowaniu VATem i to nawet gdy przy zakupie tego podatku nie odliczono. Wyjątkiem są samochody osobowe, gdzie przysługiwało częściowe prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Sprzedaż samochodu wycofanego wcześniej z działalności gospodarczej nie powoduje obowiązku podatkowego w VAT.
Co się natomiast tyczy podatku dochodowego, jeżeli sprzedaż następuje w ramach dg, bądź samochód został z firmy wycofany ale od daty jego wycofania nie minęło 6 lat - powstaje z tego tytułu przychód z firmy.
W przypadku sprzedaży "prywatnego" samochodu, źródło przychodu powstaje, gdy sprzedaż ta nastąpi przed upływem 6 miesięcy od jego nabycia.
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
Dodano 2017-04-10 11:06 przez pawel_krk
Witam serdecznie,
piszę z prośbą o udzielenie porady, gdyż kupiłem w grudniu 2016 roku auto na osobę prywatną (umowa kupna-sprzedaży), więc nic z tego tytułu nie odliczałem, a w styczniu 2017 założyłem działalność gospodarczą i wprowadziłem to auto do działalności w środki trwałe (bez jakichkolwiek ...
Dodano 2015-09-06 16:43 przez Miden
Witam,prowadzę działalność gospodarczą handlu pojazdami, usługi transportowe itp. Mam środek trwały - samochód ciężarowy typu VAN. Ogłaszałem go za 8000 zł brutto, nie było ofert kupna. Sprzedałbym go za 7500 zł brutto, lecz nie było chętnych. Pojawiła się propozycja zamiany na inny pojazd o podobne...
Dodano 2013-12-09 13:45 przez Jerzy85
Witam
Prowadzę administracji nieruchomości. Do wystawiania faktur podaje jedynie adres i mój nr NIP. Comiesięcznie wystawiam najemcom faktury VAT i rozliczam się z VAT-7, ale nie posiadam REGONU.
Czy w moim przypadku też mogę odliczyć VAT od zakupionego samochodu i wciągnąć go jako element trwały, ...
Dodano 2014-10-03 16:40 przez Skris1603
W sierpniu 2010 kupiłem (jako osoba fizyczna) samochód osobowy od firmy, która wystawiła mi fakturę bez VAT. W dniu 1. stycznia 2011 roku wprowadziłem ten samochód do ewidencji środków trwałych swojej działalności gospodarczej: jako wartość samochodu wpisałem całą kwotę brutto zgodnie z fakturą zaku...
Dodano 2014-03-27 11:31 przez wgandzia
Witam,
Mąż prowadzi jednoosobową działalność, ponieważ wykorzystuje w niej nasz samochód został on w zeszłym roku wprowadzony jako środek trwały. Samochód był zakupiony 4 lata temu już podczas trwania małżeństwa. Na umowie kupna jestem ja i mój ojciec jako współwłaściciel.
Przed wprowadzeniem auta d...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Sprzedajesz stal, złom, sprzęt komputerowy czy do gier, bądź inne podobne towary firmom? Pamiętaj, że jako sprzedawca w wystawianych fakturach nie powinieneś naliczać podatku VAT - ten bowiem rozlicza kupujący. Jak wystawić fakturę na ...
W podatkach faktura VAT ma bardzo ważne znaczenie. Jest to bowiem podstawowy dokument źródłowy, służący do rozliczeń ze skarbówką - tak zarówno w podatku dochodowym jak i podatku od towarów i usług. Faktura jest dokumentem zdefiniowanym ...
Dokumentem uprawniającym do fizycznego odliczenie podatku VAT jest z reguły faktura wystawiona przez sprzedawcę. Faktura taka winna zawierać ściśle określone elementy, które wymienia wprost ustawa oraz rozporządzenia wykonawcze wydane na ...
Podczas dokonywania zakupów w celach firmowych zdarza się, że otrzymana faktura VAT nie posiada numeru NIP nabywcy. Czy to dyskwalifikuje tak udokumentowany wydatek z ujęcia go w kosztach i nie daje możliwości odliczenia podatku VAT?