Witam,
mam wprowadzony samochód w ewidencję środków trwałych. Współwłaścicielem jest moja mama, która napisała zezwolenie na użytkowanie auta w firmie. Dodatkowo zostało napisane oświadczenie informujące, że mama nigdy nie ponosiła i nie będzie ponosiła kosztów eksploatacyjnych samochodu oraz kosztów ubezpieczenia i przeglądów. Czy mogę w Koszt Uzyskania Przychodu na podstawie powyższego oświadczenia wliczyć całość składki za ubezpieczenie? Czy są jakieś koszty, które muszę ujmować w połowie?
Pozdrawiam
Dodano 2014-08-13 17:15 przez sonko
Mam działalność agenta ubezpieczeniowego i korzystam z samochodu, którego jestem współwłaścicielem. Pytanie: czy mogę odliczać w kosztach uzyskania przychodu rachunki za paliwo, OC i części?
Czy w prowadzeniu ewidencji przebiegu pojazdu stawka za 1km obowiązuje mnie 0,8358 zł (przy pojeździe powyżej...
Dodano 2014-01-10 11:07 przez maciek_88
Witam,
w środki trwałe mam wprowadzone auto, którego jestem współwłaścicielem. Czy jeśli drugi współwłaściciel (nieprowadzący działalności) napisze oświadczenie, że nie ponosił i nie będzie ponosić żadnych kosztów związanych z eksploatacją, ubezpieczeniem i przeglądem, to czy będę mógł wrzucać całoś...
Dodano 2015-01-14 23:51 przez Anka841
W jaki sposób księgować w PKPiR wydatki na samochód (paliwo, ubezpieczenie, naprawy) wprowadzony do ewidencji środków trwałych, jeśli nie jest się vat-owcem, a używa się auta na firmę i prywatnie? Auto było kupione z dotacji, ma współwłaściciela, który ma określony umową 1% wartości auta (ze względu...
Dodano 2013-06-14 09:23 przez konto usunięte
Jeśli mam we współwłasności samochód i jestem jego właścicielem w 60%, to jak chcę go wprowadzić na środki trwałe firmy, jako wartość początkową podaję jedynie 60% jego wartości czy też całe 100%? Pytam ponieważ uzyskałem zgodę współwłaściciela na używanie go wyłącznie w firmie.
Dodano 2013-03-19 20:21 przez konto usunięte
Czy zakup nowych opon letnich do samochodu, który jest środkiem trwałym ma powiększać jego wartość?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgadza się na rozliczanie mieszkania w działalności gospodarczej bez wydzielania osobnego pomieszczenia na te cele. Dopuszcza też możliwość przeznaczenia do ...
Samochód prywatny wykorzystywany w firmie, w leasingu czy stanowiący środek trwały. To z którą sytuacją będziemy mieć do czynienia, rzutuje na sposób rozliczenia w kosztach podatkowych wymiany opon na zimowe.
W przypadku zakupu opon do samochodu osobowego wprowadzonego do ewidencji środków trwałych, poniesiony na ten cel wydatek nie zwiększy jego wartości początkowej i może być zaliczony bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów – o ile ...
Przedsiębiorca, wykorzystujący w swojej działalności gospodarczej środki trwałe ma prawo w dowolnej chwili podjąć decyzję o wycofaniu danego składnika majątkowego z działalności gospodarczej i przeznaczeniu go np. na potrzeby osobiste.